Článek
Jednání EU a Británie se pohnula dobrým směrem, spory ale trvají, řekl v pondělí evropský vyjednavač Michel Barnier. Dodal, že jen dohoda uzavřená tento týden bude jistě platit už 1. ledna. „Pokud má dohoda mezi EU a Británií fungovat od 1. ledna 2021, příštích pár dní bude důležitých," napsal dnes na Twitteru Barnier.
Krátce předtím velvyslancům unijních zemí bez podrobností řekl, že britská strana přistoupila na požadavek Bruselu v otázce pravidel hospodářské soutěže. Zásadním sporným bodem však stále zůstávají práva na rybolov v britských vodách, kde odmítají ústupky obě strany.
Prodloužená jednání
Po nedělním poledním telefonátu Johnsona s von der Leyenovou se obě strany rozhodly v jednání pokračovat.
„Navzdory vyčerpání po téměř ročním vyjednávání, přestože byly znovu a znovu překročeny konečné termíny, si myslíme, že je odpovědné v tuto chvíli ujít ještě jednu míli navíc. Ve vzájemném souladu jsme pověřili naše vyjednavače, aby pokračovali v rozhovorech a zjistili, zda může být dosaženo dohody v takto pozdní fázi,“ prohlásila von der Leyenová.
Britský premiér však optimismus mírnil, i když evropští vyslanci v EU mluvili o „dosažení pokroku“ a zmiňovali, že „příští dny budou důležité“. Johnson však už svému kabinetu nařídil, aby se připravil na variantu bez dohody.
Šance na dohodu je jen 20 procent
Podle něj zůstávají pozice Spojeného království a EU „v klíčových otázkách velmi vzdálené“. Jak ale dodal: „Podívejme se, čeho můžeme dosáhnout. Jestliže je Ursula optimistická, je to skvělé.“ Podle stanice BBC dvojice během konstruktivního rozhovoru probírala hlavní nevyřešená témata.
Tím hlavním zůstává otázka, jak zajistit, aby po odchodu nezískala jedna nebo druhá strana výhodu v hospodářské soutěži tím, že změní vlastní pravidla.
Británie a EU společnou řeč nenašly. Připravte se na tvrdý brexit, řekl Johnson
Britské vládní zdroje uváděly během víkendu, že se s 80procentní pravděpodobností dá očekávat odchod Spojeného království bez dohody. Johnson už v pátek varoval, že rozhovory „velmi, velmi pravděpodobně selžou“.
Johnson chtěl, aby byli do jednání zapojeni i německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, ale neuspěl. „Vyjednávací pozice se nijak nezměnila a to, že jednání nejsou snadná, je jasné,“ řekla Merkelová. „Británie opouští vnitřní trh EU a my samozřejmě potřebujeme jistotu, že tu budou spravedlivé podmínky hospodářské soutěže, až se právo v EU a Spojeném království více odliší,“ dodala.
Hlasování o Vánocích
Britští poslanci by měli být podle Davida Jonese, který je zástupcem Evropské reformní skupiny (ERG) zastávající tvrdý brexit, připraveni, že budou text dohody číst na Vánoce a hlasovat o ní mezi Vánocemi a Novým rokem.
Pokud by se dohodu podařilo uzavřít tento týden, mohl by ji na mimořádném zasedání teoreticky ještě do konce roku schválit Evropský parlament. Zaručil by tak její platnost od začátku ledna, řekl vyjednavač EU Barnier. Druhou možností je, že se vyjednávači ani tento týden nedohodnou a rozhovory se protáhnou do Vánoc nebo za ně. To by EP sice případnou dohodu schválit nestihl, ale některé členské státy už daly najevo, že by usilovaly o její předběžné plnění s tím, že by se schválila ex post.