Hlavní obsah

Ten, co se rozbrečel v Mnichově: Heusgen se před lety Trumpovu varování vysmíval

4:21
4:21

Poslechněte si tento článek

Christoph Heusgen se před sedmi lety vysmíval Donaldu Trumpovi, když americký prezident v OSN vyzýval Německo, aby se odstřihlo od ruských surovin. Ten samý Heusgen plakal, když v neděli uzavíral jednání letošní Mnichovské bezpečnostní konference, na níž Trumpův viceprezident J. D. Vance signalizoval odstřižení USA od EU. Kruh se uzavřel.

Práce na silné Evropě nezačaly dobře. Šéf konference v Mnichově se na závěr před všemi rozplakal.Video: Reuters

Článek

Doyen německé diplomacie Christoph Heusgen se roky pohybuje ve velké politice. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung ho přirovnal k šerpovi světové diplomacie. Bez šerpů se neobejde žádný výstup na Mount Everest, ale jejich tváře a jména jsou v neznámu. Tak to funguje i v diplomacii. Mezinárodní summity či tajná vyjednávání se bez Heusgena sice neobešla, ale jeho osoba byla mnohdy skloňována v některých aférách.

Do diplomacie vstoupil okamžitě po získání doktorátu na univerzitě v St. Gallenu. Od roku 2005 působil jako hlavní poradce kancléřky Angely Merkelové pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Na konci svého funkčního období byl nejdéle sloužícím úředníkem v této funkci.

První rozhovor o zahraničněpolitické roli Německa vyvolal rozruch a jeho šéfka ho za to příliš neocenila. Od té doby se snažil a naučil se mnoha slovy neříct vůbec nic.

Mezi poradcem a Merkelovou nepanovala vždy jednota. Jablkem sváru byla například politika vůči Rusku. Na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 se Heusgen a Merkelová stále společně stavěli proti přijetí Ukrajiny do NATO, což je pozice, kterou oba hájí dodnes. Jiná situace byla v případě výstavby plynovodu Nord Stream II.

Když se Merkelová po skončení svého funkčního období a na začátku války na Ukrajině stala terčem masivní kritiky za svou politiku vůči Rusku, Heusgen veřejně prohlásil, že byl v té době proti výstavbě plynovodu Nord Stream II., na rozdíl od poradce pro hospodářskou politiku Larse-Hendrika Röllera a sociální demokracie, koaličního partnera Merkelové.

Heusgen jako zahraničněpolitický poradce Merkelové strávil v roce 2014 mnoho měsíců snahou odradit Rusko od války na ukrajinském Donbasu. Otevřeně přiznal, že selhal.

V roce 2019 se ocitl uprostřed skandálu, když ho Centrum Simona Wiesenthala označilo za antisemitu. Heusgen tehdy zastával post velvyslance při OSN a na seznamu nejhorších antisemitských incidentů za rok 2019 se ocitl za „protiizraelské hlasování“ Německa v OSN a své vystoupení v Radě bezpečnosti OSN z 26. března. Nejvyšší německý diplomat tehdy přirovnal teroristické raketové útoky Hamásu na Izrael k výstavbě izraelských osad. Na žebříčku, který je zveřejňován pravidelně každý rok v prosinci, tehdy obsadil sedmé místo.

Neortodoxní, ale nadějná. Sikorski se seznámil s taktikou USA pro jednání s Ruskem

Válka na Ukrajině

Heusgen tehdy ve svém projevu mimo jiné řekl: „Věříme, že mezinárodní právo je nejvhodnější k ochraně civilistů, aby mohli žít v míru a bezpečí, aby mohli žít beze strachu z izraelských buldozerů nebo raket Hamásu.“

V roce 2022 se stal předsedou Mnichovské bezpečnostní konference. Zdrženlivý diplomat v nové funkci přitvrdil. V několika rozhovorech kritizoval současnou německou politiku kancléře Olafa Scholze (SPD) jako příliš váhavou. V červnu 2022 nazval bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva klaunem.

V říjnu 2023 vyjádřil obavy, že izraelská pozemní ofenzíva v Gaze by mohla zhoršit humanitární a politickou situaci. Ve veřejnoprávní televizi ZDF použil termín „akce Hamásu“ pro masakry 7. října.

Heusgen je ženatý s kolegyní, kariérní diplomatkou Inou Heusgenovou, a má čtyři děti. Je fanatickým fanouškem FC Bayern Mnichov a ve volném čase běhá maratony.

Práce na silné Evropě nezačaly dobře. Šéf konference v Mnichově se na závěr před všemi rozplakal

Evropa
Související témata:
Christoph Heusgen

Výběr článků

Načítám