Článek
Tanky M-84 v roce 1991 použily kuvajtské exilové jednotky, aby pomohly osvobodit Kuvajt od irácké okupace. Účast v bojích na Ukrajině by tak byla druhou osvobozovací válkou, do níž by se zapojily, uvedl večernji.hr.
Tank M-84 je jugoslávskou verzí sovětského tanku T-72. Pro ukrajinské jednotky by tedy bylo poměrně snadné je obsluhovat, protože mnoho různých variant obrněnců vycházejících z T-72 stále provozují. Oproti rané variantě sovětského stroje se ale „kuvajtské“ T-72 mohou pochlubit výrazně silnějším motorem, masivnějším pancéřováním a velmi solidním systémem řízení palby, uvedl web.
Továrna Djuro Djaković byla pro renovaci a modernizaci vybrána zejména kvůli tomu, že právě tam tanky M-84 v 80. letech minulého století sjížděly z výrobních pásů.
⚡️🇰🇼Kuwait is considering the possibility of supplying 🇺🇦Ukraine with 100 M-84AV tanks through 🇭🇷Croatia, which will repair them - tvfront
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) January 30, 2024
It is also reported that the other day Croatia handed over to Ukraine two An-32B transport aircraft, which were bought in 1995, but have not… pic.twitter.com/gbe8gFLNIL
Licenci na výrobu sovětských T-72 získala Jugoslávie v roce 1978. Byl to jugoslávský prezident Josip Broz Tito, kdo během návštěvy Moskvy přesvědčil sovětského vůdce Leonida Brežněva, aby na obchod za tehdejších 39 milionů dolarů (v současném kurzu 904 milionů korun) kývl. Na výrobě komponentů se podílelo více než 250 firem po celé Jugoslávii a tanky se montovaly v jednom z největších jugoslávských strojírenských komplexů ve Slavonském Brodě.
Jugoslávci M-84 vylepšili
Sériová výroba tanků M-84 byla zahájena v roce 1985. První várka 370 obrněnců měla stejné základní charakteristiky jako sovětský exportní tank T-72, další série se ale lišila například tím, že byla vybavena meteorologickými senzory pro měření vlhkosti a rychlosti větru a počítači určenými ke sledování pohybu tanku a jeho cíle. Pozdější model M-84A měl pouze 40 procent dílů tanku 7-72 a výkonnější motor zvýšil rychlost tanku o 20 procent.
Kuvajtskou armádu M-84A zaujal, a proto jej během zkoušek v pouštních podmínkách srovnávala s americkým M1A1 Abrams. Těm během testů selhával palivový systém, a tak Jugoslávie získala kontrakt na 200 tanků za půldruhého milionu dolarů za kus.
„Kuvajtsky“ upravené M-84AB měly 200 drobných změn, včetně různých rádií, přidaného světlometu, pouštních úprav a pomocných pohonných jednotek namontovaných na velitelských tancích M-84ABK. V době irácké invaze měli Kuvajťané k dispozici jen pár kusů.
Litva si pořídí německé tanky Leopard 2
Kuvajtské jednotky v exilu ale dostaly všech 150 strojů, které v té době měla Jugoslávie dodat. Tanky získala zkušená 35. brigáda Šahíd (Mučedník), kterou pro obsluhu M-84 vycvičili jugoslávští a američtí instruktoři.
„Čtyřiaosmdesátky“ bojovaly v kuvajtské válce z roku 1991 po boku amerických a saúdských jednotek. Z obavy před záměnou s iráckým T-72 měly tyto obrněnce namalované na bočním pancíři tři bílé pruhy.
Do transakcí kolem dodávky tanků M-84 AB se podle webu večernji.hr zapojí Německo, které může Chorvatsku náklady na modernizaci vykompenzovat darováním 24 tanků Panzer 87 zakoupených ve Švýcarsku.