Článek
„Páka, kterou má Západ na Tálibán, spočívá v téměř 10 miliardách dolarů patřících Afghánistánu, které jsou zmraženy na účtech převážně ve Spojených státech. Afghánský ministr zahraničí Amír Chán Muttakí se bude snažit získat část těchto peněz zpět, aby měl Tálibán na platy státních zaměstnanců a potraviny, protože situace v zemi začíná být dost zoufalá,“ hlásil reportér Al-Džazíry v Dauhá.
K jednání za zavřenými dveřmi byli přizváni afghánští bojovníci za práva žen i zástupci diaspory. Jejich cílem bude domoci se záruk, že Tálibán dostojí svým dřívějším slibům a zaručí ochranu základních lidských práv a svobod žen, vzdělávání dívek a základní občanské svobody obecně.
Od doby, kdy Tálibán převzal v srpnu minulého roku v Afghánistánu moc, je to poprvé, kdy se delegace hnutí vydala na oficiální návštěvu do Evropy. Tálibové mají jednat i se zástupci norské vlády.
Slibovali, že se polepší
Státy vládu Tálibánu neuznávají kvůli minulosti radikálního hnutí. Džihádisté sice slibovali, že krutovládu z 90. let minulého století opakovat nebudou, ženy ale za jejich nové vlády opět musí zůstávat převážně doma.
Pracoval pro Brity a Tálibán mu zastřelil těhotnou ženu. Londýn mu nepomohl
Islamisté se moci v Afghánistánu chopili loni v srpnu, když se ze země stahovali poslední vojáci USA a jejich spojenci.
Konta afghánské centrální banky v USA jsou zmrazena a omezena byla také humanitární pomoc, na níž je Afghánistán do velké míry závislý. Světový potravinový program (WFP) varoval, že více než polovina obyvatel země, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit akutnímu nedostatku potravin a hladu.