Článek
Na pořadu jednání má být bezpečnostní situace v regionu i v Afghánistánu samotném a obnova země po ukončení konfliktu.
Afghánské úřady počítají se spoluprací v energetických a dopravních projektech, ale budou potírat veškeré pokusy o zásahy do vnitřních záležitostí země, uvedl v Kazani Muttakí.
„Během uplynulých 45 let žádná zahraniční verze (politického systému) nevyřešila problémy Afghánistánu,“ zdůraznil oficiální afghánský představitel.
„Za poslední dva roky jsme vytvořili dobré podmínky pro obchod, tranzit a investice. Jsme připraveni umožnit k nim přístup bez jakékoliv diskriminace. A počítáme s tím, že země využijí tyto možnosti vycházejíc z vlastních národních zájmů,“ prohlásil dále Muttakí.
Jednání se účastní kromě Ruska také delegace ze Saúdské Arábie, Kataru, Číny, Spojených arabských emirátů, Turecka a dalších, zejména středoasijských států.
Přestože je hnutí Tálibán v Rusku zakázáno a figuruje na seznamu teroristických skupin, ruské ministerstvo zahraničí je „z podstaty“ za teroristické nepovažuje. Tálibové podle Moskvy prodělali evoluční vývoj, když sami sebe označili za „národní hnutí“.
„My je nepovažujeme z podstaty za teroristy. Důkazem toho je i samotný běh života,“ prohlásil v rozhovoru pro ruskou televizi RTVI Zamir Kabulov, vysoký ruský diplomat a zvláštní zmocněnec ruského prezidenta pro Afghánistán, když vysvětloval, jak je možné, že představitelé teroristické organizace beztrestně vstupují na ruské území.
Tálibán bere ženám další práva. Nařídil zavřít salony krásy
„Tálibové oznámili, že neplánují globální džihád, nechystají se šířit svou ideologii a způsob myšlení do sousedních států,“ prohlásil Kabulov s tím, že v Afghánistánu v současné době neexistuje síla, která by je mohla konfrontovat.
Prvního jednání moskevského formátu o Afghánistánu v roce 2017 se účastnili náměstci ministrů zahraničí Afghánistánu, Ruska, Číny, Pákistánu, Íránu, Indie, Kazachstánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu. Letošní sestavu ruská média neupřesnila.
Rozhovory s USA probíhají v Kataru
Jednání amerických diplomatů s představiteli Tálibánu proběhla v nedávné době také v Kataru. Dvoudenní rozhovory mezi bývalými protivníky na bojišti se uskutečnily v Dauhá, kde své delegace vedli Muttakí a zvláštní zástupce USA pro Afghánistán Tom West.
Dva roky Tálibánu u moci: Mezinárodní izolace trvá, najdou se ale i úspěchy
Spojené státy „vyjádřily vážné znepokojení nad zadržováním osob, zásahy proti médiím a omezováním náboženských praktik“ od doby, kdy se Tálibán chopil moci v Kábulu. V prohlášení, z nějž citoval Hlas Ameriky, se rovněž uvádí, že americká strana „určila oblasti pro budování důvěry na podporu afghánského lidu“.
Americká delegace se setkala s vedoucími představiteli afghánské centrální banky, známé jako Da Afghanistan Bank neboli DAB, a zástupci ministerstva financí, aby s nimi projednala stav ekonomiky a problémy, kterým čelí bankovní sektor země.
Američtí představitelé jsou „otevřeni“ pokračovat v dialogu s Tálibánem o boji proti narkotikům a „vzali na vědomí zprávy, podle nichž zákaz pěstování opiového máku ze strany Tálibánu vedl k výraznému poklesu jeho pěstování během poslední vegetační sezony“.
Podobná separátní jednání vede s Tálibánem rovněž Čína.