Článek
„Jednání odstartovala už před třemi lety, kdy se u Františka objevily první zdravotní problémy a známky slabosti. Po jeho skonu začaly velké manévry,“ tvrdí Marco Politi, odborník na Vatikán a autor knihy s názvem „František. Církev rozervána“.
Jedna schůzka stíhá druhou. Mnohé se odehrávají v zapadlých restauracích. Jednou z nich je i trattorie Da Romolo asi sto metrů od Vatikánu. Tady se nad talířem těstovin all'amatriciana rozhoduje o kurzu katolické církve na další roky či desetiletí, píše deník Le Parisien.
Vysoké církevní hodnostáře tu střídají jeptišky, které jsou „šedými eminencemi“ vatikánských úřadů. „Schází se tu ti, kteří tvoří hlavu katolické církve. Nebudou papeži, ale stojí za nimi, za jejich rozhodnutími. Testují se, uzavírají spojenectví, uplácejí, kšeftují,“ popisuje Politi.
„Můj podnik je trochu stranou, proto si ho kardinálové vyhlédli,“ potvrzuje šéf restaurace Mario.
Boj mezi čtyřmi tábory
Mezi kardinály tvoří silnou frakci vatikánští úředníci, zejména bývalí papežští velvyslanci (nunciové). Nemají rádi změny a chtějí, aby zůstalo vše „při starém“. Současně nesnáší zástupce z církevních provincií. Jejich favoritem je buď vatikánský státní sekretář, sedmdesátník Pietro Parolin, nebo o rok mladší Claudio Gugerotti, vatikánská autorita pro východní církve, uvádí deník Bild.

Pietro Parolin
Druhým táborem jsou tradicionalisté. Jsou považováni za „hodné hochy“. Nenechávají se zatahovat do církevně-politických šarvátek. Milují tradiční latinskou formu bohoslužby. Důležitá je pro ně pravda a krása.
Nejznámějším představitelem tradicionalistů v konkláve je americký kanonický právník, osmaosmdesátiletý Raymond Leo Burke.

Kardinál Raymond Leo Burke
Má mnoho přátel z okolí německého papeže Benedikta, který zemřel v roce 2022. Podle pozorovatelů tento tábor rozhodně není schopen pro svého favorita získat většinu.
Výraznou skupinou jsou ovšem neokonzervativci se svým důrazem na církevní morálku.
Kategoricky odmítají jakoukoli fyzickou lásku mimo manželství. Bojují proti gayům a lesbám. Jejich obchodní značkou je horlivost. Nejznámějším neokonzervativcem je švýcarský kardinál Kurt Koch.

Kurt Koch
Poslední skupinou jsou reformátoři. Dlouho požadovali, aby papež jmenoval ženy jáhenkami. Nejsou proti vysvěcení ženatých mužů na kněze. Dávají přednost rozhodovacím procesům podobným demokracii prostřednictvím rad nebo synod.
Mezi reformátory se počítá lucemburský kardinál, šestašedesátiletý Jean-Claude Hollerich.

Kardinál Jean-Claude Hollerich
Za papeže Františka byl hlavou evropských biskupských konferencí. Analytici mu ale nedávají mnoho šancí na zvolení novým papežem.