Článek
Fotografie jako první 30. května zveřejnili aktivisté Amir Ajtašev a Aruna Arna s tím, že požár v rezidenci vypukl tentýž den. Dodali také, že jde o stejný komplex v altajském Ongudajském okrese, kde Putin před lety mimo jiné přijal tehdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho.
Šéf Kremlu tu zřejmě pobýval i během pandemie covidu-19, kdy místní obyvatelé tvrdili, že v okolí rezidence viděli prezidentskou helikoptéru.
Barva fasády, umístění budov, zeleně, terénu a střech na snímcích aktivistů se shodují s prvky na předchozích fotografiích rezidence, napsal investigativní portál Važnyje istorii s tím, že novináři, kteří analyzovali obrázky pomocí speciálních programů, nenašli žádné známky toho, že by snímky požáru byly upravené.
Drony udeřily nedaleko Putinova paláce
Koupel v krvi z maralích rohů
Má se za to, že součástí rezidence, která není veřejnosti přístupná, je i Putinův podzemní bunkr, napsal web. Poblíž se také nachází speciální farma, kde jsou chováni sibiřští jeleni maralové.
Vícero médií už v minulých letech referovalo o tom, že Putin si v Altaji dopřává tradiční (vědecky ovšem nepodloženou) léčivou proceduru - koupel v krvi z maralích rohů.
Podle ruského investigativního webu Projekt tuto metodu Putinovi představil tehdejší ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Příznivcem procedury je podle serveru i šéf Gazpromu Alexej Miller.
Právě ruskému plynárenskému koncernu nemovitost oficiálně patří, ačkoliv podle map ruského portálu Yandex je „Sanatorium a rekreační komplex altajského statku Gazpromu“ momentálně mimo provoz, upozornil po požáru web Sibir realii.
Z výpovědí místních obyvatel, které oslovil, pak plyne, že i lidé v okolí jsou přesvědčeni, že jde ve skutečnosti o Putinovu daču.