Hlavní obsah

Syřan z kultovního selfie s Merkelovou se vrátí domů leda tak na dovolenou

5:22
5:22

Poslechněte si tento článek

Anas Mudámání (27), mladý Syřan, jenž si na vrcholu uprchlické vlny v roce 2015 pořídil kultovní selfie s tehdejší kancléřkou Angelou Merkelovou, se po pádu Asadova režimu nemíní vrátit domů. Pokud se tak stane, tak výhradně na dovolenou.

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Anas Mudamání a kancléřka Angela Merkelová, 10. září 2015

Článek

Na cestu do Spolkové republiky dostal od svého otce tři tisíce eur (75 300 korun). Chopil se příležitosti a vyrazil s pašeráky. O cíli své cesty prý od známých věděl především to, že „i umýváním nádobí se tu dají vydělat velké peníze“ a že „všude jsou roboti“.

Na podzim roku 2015 čekal ve vstupním přijímacím zařízení pro uprchlíky v berlínské čtvrti Spandau na udělení azylu. A právě toto zařízení tehdy navštívila 10. září 2015 kancléřka Merkelová. Jen deset dní předtím pronesla své poselství: Wir schaffen das, zvládneme to.

Mudámání si s jednou z nejvlivnějších světových političek pořídil selfie a následně fotografii vystavil na sociálních sítích. Focení selfie zároveň zachytil jeden ze zpravodajských fotografů, snímek se rychle rozšířil v médiích a Mudámání se stal internetovou celebritou.

Rád by dostal rodinu do bezpečí, ale…

Od roku 2015 se snaží přivézt své rodiče do Německa. Zatím bez úspěchu. Nyní se obává, že pád diktátora Bašára Asada by to mohl ještě ztížit, podotkl list Bild.

„Od svého příjezdu jsem navštívil několik poradenských center,“ říká Mudámaní. „Ale sloučení rodiny bylo vždy velmi drahé. Protože mi bylo více než 18 let, bylo to ještě obtížnější,“ dodává.

Německo stoplo rozhodování o žádostech Syřanů o azyl

Evropa

Nyní, po pádu Asada, to však vypadá ještě hůře. Sjednocení rodiny v Německu je téměř nemožné. „Německo už teď nechce žádné další uprchlíky, i když v Sýrii je stále válka. Svou rodinu jsem už dlouho neviděl, byl bych rád, kdyby tu mohli požádat o azyl,“ vysvětluje.

„Program přijímání vyžaduje mimo jiné důvod k útěku. Pokud lidé již nemají proč prchat, pak tento požadavek není splněn,“ objasňuje Nahla Osmanová, právnička specializující se na migrační právo a předsedkyně Asociace německo-syrských humanitárních organizací.

„Moje rodina musela nedávno kvůli náletům na Damašek spát ve sklepě a na chodbě. Je to stále nebezpečné. Země je zničená, v Sýrii už nejsou žádné peníze, není to místo, kde by se dalo dlouhodobě žít,“ dodává Syřan.

Proč se vracet, když tady je všechno?

Proto se nechce sám vrátit do Sýrie. Jeho život je tady v Německu. Živí se jako kameraman na volné noze, vystudoval ekonomickou komunikaci, je zasnoubený s Ukrajinkou Annou. Už dva roky má německé občanství a nemusí se bát deportace. „Konečně mám klid,“ řekl, jak jinak než přítomným médiím, po patnáctiminutovém obřadu udělení občanství na radnici v berlínské čtvrti Lichtenberg, kam přišel s Annou.

Foto: Profimedia.cz

Anad Mudamání s proslulým selfie s Angelou Merkelovou

„Proč byste se měli vracet, když tady máte všechno?“ ptá se Mudámání „V Sýrii nemám domov, práci ani přátele. Do Sýrie budu létat jen na dovolenou a za rodinou - pravděpodobně příští rok, až bude letiště opět otevřené.“

Exkancléřka se hájí

Merkelová ve svých pamětech popírá, že by selfie vyznívalo jako pozvánka pro další tisíce běženců a migrantů. V knize podle webu The Telegraph prozradila, že ji zmátl rozruch, který fotografie v Německu vyvolala.

„Přistoupila jsem k několika lidem, kteří stáli poblíž mě, abych neodcházela bez pozdravu. Jeden z nich - jak se později ukázalo, uprchlík ze Sýrie - zvedl mobilní telefon a řekl: ‚Selfie?‘ V tu chvíli jsem neměla nejmenší tušení, jaký rozruch tato fotka vyvolá, ale prostě jsem si pomyslela: Proč ne?“

„Fotografie Merkelové, na níž se usmívá vedle syrského uprchlíka, když si pořizuje selfie, se stala symbolem její politiky otevřených dveří pro uprchlíky. Pod heslem Wir schaffen das umožnila téměř milionu lidí požádat v Německu o azyl, což následně vedlo k prudkému vzestupu protiimigrační strany Alternativy pro Německo (AfD),“ připomíná The Telegraph.

Exkancléřka v memoárech popřela, že by se selfie stalo klíčovým faktorem toho, že si obrovské množství uprchlíků a migrantů vybralo Německo jako svůj nový domov v Evropě.

„Ani teď nedokážu pochopit, jak se někdo mohl domnívat, že přátelská tvář na fotografii může povzbudit lidi k houfnému útěku z vlasti. Nebo že by jim v tom naopak zabránil ten nejpochmurnější možný výraz,“ napsala.

„Byla jsem a zůstávám přesvědčena, že nikdo se nerozhoduje opustit svou vlast lehkovážně, a to ani ti, kteří tak činí pouze z důvodu nedostatku ekonomických a sociálních perspektiv a kteří nemají žádnou šanci, aby jim byl v Německu uznán azyl,“ uzavřela.

Merkelová: Žádné mé rozhodnutí nebylo chybné

Evropa

Související články

Česko zastavilo azylová řízení pro Syřany

Kvůli pádu režimu Bašára Asada mají na čas smůlu Syřané, kteří žádají v Česku o azyl. Ministerstvo vnitra v neděli stoplo řízení o žádostech o azyl a řízení...

Výběr článků

Načítám