Hlavní obsah

Symbolem tureckých protestů se stala dívka v červeném

Aktualizováno

Její fotografie díky sociálním sítím obletěla svět a později se objevila i na plakátech a samolepkách. Ceyda Sungurová v červených šatech, na kterou útočí policista slzným plynem, se stala symbolem nynějších tureckých protestů.

Foto: Osman Orsal, Reuters

Ceyda Sungurová se stala symbolem tureckých protestů.

Článek

"Pro mě jsou tyto protesty o svobodě projevu a moci lidí," uvedla Sungurová, která nyní pomáhá zraněným při demonstracích. "Nyní lidé mají vůbec poprvé sebevědomí hlásit se o moc, která jim patří. Mají sebevědomí všechno změnit," dodala pro list The Sunday Telegraph.

Snímek byl pořízen 28. května fotografem Osmanem Orsalou, dívka s nákupní taškou na rameni na něm vypadá jakoby se do centra protestů dostala omylem. O to více se stala turecká policie terčem kritiky vzhledem k tomu, že proti ní zasahovala, jako kdyby šlo o maskovaného kameny házejícího výtržníka.

Ceydu ani její přátele by nikdy nenapadlo, že se protesty mohou takto vyhrotit. Tenkrát přišli na istanbulské Taksimské náměstí jen protestovat za zachování místního parku. "Ceyda mi psala, abych přišla do parku. Když jsme za asi 15 minut dorazili, viděli jsme ji křičet po zasažení slzným rozprašovačem," popsala její kamarádka Meric Demirová. "Byli jsme v šoku. Takto zpříma nemíříte sprejem ani doma na hmyz," dodala.

Odpůrci vlády se v Turecku scházejí již od konce května

Sungurová učí na Technické univerzitě v Istanbulu, nyní ale zároveň pomáhá v okolí Taksimského náměstí. I když její fotografie obletěla celý svět, ona by byla raději jen "tou neznámou dívkou v pozadí". "Vytvořili jsme u Taksimského náměstí několik zdravotnických stanovišť, kde se staráme o lidi, kteří byli zraněni," uvedla mladá dívka. Odmítla ale upřesnit jakékoli detaily kvůli obavám, že by mohli být lékaři, kteří jim pomáhají, zadrženi.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nepokoje v AnkařeVideo: Reuters

Tisíce odpůrců vlády se scházejí ve velkých městech již od konce května. Protesty odstartovaly po násilném potlačení demonstrace za zachování parku na Taksimském náměstí. K jejich hlavním požadavkům patří rezignace premiéra, demise policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a také záruky svobody slova a shromažďování. Erdogan ale tyto požadavky odmítá. Při protestech dosud zemřeli tři lidé a přes čtyři tisíce jich bylo zraněno.

Související témata:

Výběr článků

Načítám