Článek
Uprchlého podnikatele zadrželi švýcarští policisté loni 27. července v horském středisku Svatý Mořic. Švýcarská justice na něj uvalila vazbu. ČR požádala o Pitrovo vydání. O něm švýcarské ministerstvo spravedlnosti rozhodlo už loni v prosinci.
Pitr se záhy odvolal ke spolkovému trestnímu soudu v Bellinzoně. Ještě před tím se na něj obrátil s námitkou, že by jeho případ mohl mít politické pozadí. Bellinzonský soud obě kauzy - stížnost na rozhodnutí o vydání a upozornění na političnost případu - spojil do jediné. Nevyhověl ani jedné z obou stížností.
Soud v rozsudku píše, že Pitr v námitce o politickém pozadí argumentoval mimo jiné tím, že je v Česku známý podnikatel. Prý si "udělal jméno" díky kritice privatizace a jejích korupčních podmínek. To poznamenalo jeho vztah k politické elitě a vedlo k mediální kampani proti němu, v níž ho někdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) označil za nepřítele státu, přiblížil podnikatelovy argumenty bellinzonský soud. Pitr podotkl, že by švýcarští soudci měli verdikty českých soudů o jeho daňových deliktech vidět v těchto souvislostech.
Pitr se obává o svůj život
Pitr v Česku dostal šanci na obnovení jednoho ze svých procesů. Uváděl, že se nedá očekávat spravedlivé řízení, ale spíš politické. Obává se navíc prý i o svůj život. Soud však takové nebezpečí neviděl. O situaci v ČR se soudci informovali mimo jiné i z aktuální zprávy organizace Amnesty International, která sleduje dodržování lidských práv.
Podle soudců není žádný důvod k tomu, aby zadržený musel mít ve Švýcarsku kvůli politickému ohrožení ochranu. Námitku o političnosti tak soud odmítl. Podnikatel nyní musí uhradit soudní výdaje 5000 švýcarských franků, tedy asi 101.800 korun.
Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Loni v dubnu byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Nejvyšší soud ČR mu dal loni šanci na obnovení jednoho z procesů.