Hlavní obsah

Švýcarsko sesílá pohromu na vlastní zbrojovky

Švýcarský obranný průmysl se dostává pod stále větší tlak, bije na poplach Spolková rada. Sedmičlenná celostátní vláda Švýcarské konfederace a současně kolektivní hlava státu upozorňuje na to, že neutralita země v době konfliktu na Ukrajině zásadním způsobem poškozuje její zbrojovky.

Foto: Profimedia.cz

Švýcarský obrněný transportér Piranha nesmělo koupit Dánsko.

Článek

Německo a Nizozemsko od země helvétského kříže už nenakupují zbraně, protože by je v případě potřeby nemohly poslat na Ukrajinu. Dánsko a Španělsko o odstřihnutí uvažují.

Ze švýcarské neutrality totiž vyplývá zákaz reexportu zbraní do zemí, které jsou ve válce, a tudíž i na Ukrajinu. Konkrétně zákon o válečném materiálu z důvodu neutrality výslovně stanoví, že vojenský materiál vlastněný nebo vyrobený ve Švýcarsku se nesmí vyvézt do zemí, kde se odehrávají konflikty.

Němci nestojí o maskovací sítě

Spolková rada podle listu Blick poprvé potvrdila, že sousední Německo se hodlá stále více obejít bez švýcarských zbrojovek. Například z plánovaného nákupu sto tisíc maskovacích sítí Spolková republika záměrně vyloučila švýcarské dodavatele.

Němci nechtějí mít opět stejné problémy jako s municí pro protiletadlový tank Gepard, kterou kvůli zákazu reexportu nesměli předat Ukrajině. V Berlíně se to tehdy setkalo jen s malým pochopením. Německý vicekancléř Robert Habeck se ohradil, že v době války nelze na Bern spoléhat jako na zbrojního partnera.

Rutte se naštval

A Berlín není se svou strategií „bez Švýcarska“ sám. Nizozemsko oznámilo konec nákupů vojenského materiálu ve Švýcarsku už v roce 2023. A to v reakci na veto Spolkové rady vůči nákupu 96 tanků Leopard 1 skladovaných v Itálii. Podle plánu měly být tanky přezbrojeny v Německu a poté odeslány na Ukrajinu. Švýcarsko opět zasáhlo - a nezískalo si žádné přátele.

„Upřímně řečeno, byl jsem opravdu zklamaný a naštvaný a těžko to chápu,“ svěřil se Mark Rutte, tehdejší premiér Nizozemska a dnes generální tajemník NATO.

Jsou Španělsko a Dánsko další na řadě?

A to ještě není konec příběhu. Dánsko a Španělsko v současné době rovněž jednají o tom, že Švýcarsko v budoucnu odříznou od nákupu zbraní, píše vláda ve své odpovědi na interpelaci Brigitte Häberli-Kollerové.

Takový postoj nemůže příliš překvapit. Obě země zamýšlely předat Ukrajině výzbroj, avšak Bern jim to rovněž překazil. V případě Dánska zhatil dodávku kolových obrněných transportérů Piranha.

Polsko může být dalším státem, který omezí obchod se Švýcarskem. Švýcarská vláda v pátek podle televize ABC News oznámila, že zakazuje vývoz polskému dodavateli vojenského materiálu poté, co dospěla k závěru, že přibližně 645 000 kusů munice malého kalibru vyrobené ve Švýcarsku skončilo na Ukrajině v rozporu se švýcarskými zákony.

Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti v Bernu uvedl, že obchod s polskou společností bude zakázán, protože „riziko odklonu na Ukrajinu je vyhodnoceno jako příliš vysoké“.

Rusové zasáhli budovu švýcarské neziskové organizace, která pomáhá s odminováním

Válka na Ukrajině

Související články

Výběr článků

Načítám