Článek
Elizabeth Alexandra Mary Windsorová se narodila v roce 1926. Když ji šťastná matka Elizabeth představila veřejnosti, ještě netušila, jaký osud její dceru čeká.
Když byl v roce 1937 korunován její otec, princ Albert, na krále Jiřího VI., bylo malé Alžbětě 11 let a stala se první následnicí trůnu. Malá dívka si korunovaci patřičně užívala, aniž by kdokoliv včetně jí samotné tušil, že svého otce vystřídá na trůnu tak bolestně brzo.

Čerstvě narozená Alžběta v náručí zdravotní sestry na snímku z roku 1926, v popředí se usmívá matka malé princezny.

Jedenáctiletá Alžběta na snímku z roku 1937 vedle svého otce, krále Jiřího VI.
Během druhé světové války získala královská rodina na popularitě díky rozhodnutí neopustit Britské ostrovy, i když mnozí navrhovali králi a jeho rodině emigraci do Kanady.
V roce 1945 se pak následnice trůnu připojila k Ženskému pozemnímu pomocnému sboru jako mladší důstojnice Elizabeth Windsorová. Cvičila se v řízení a údržbě vojenských nákladních vozidel a dosáhla funkce mladší velitelky. Odtud pocházela i její láska k řízení a automobilům obecně.

Mladá následnice trůnu v armádě (rok 1945)
Životní láska. Tak by se dal popsat vztah Alžběty II. a prince Philipa, i když nebylo jejich manželství vždy idylické, nakonec oba rozdělila až smrt. I když mu to bylo ze začátku silně proti srsti, princ Philip přijal vedlejší roli královského chotě a manželku vždy podporoval.

Novomanželé Alžběta a Philip kynou jásajícím davům. Psal se rok 1946.

Alžběta s manželem Philipem
Britská královna zažila celkem během své vlády 15 ministerských předsedů. Tu poslední, Liz Trussovou, jmenovala jen pár dní před svým skonem.
A ministerští předsedové to nemohli být rozmanitější – od Winstona Churchilla, který zpočátku považoval mladou panovnici za příliš nezkušenou, přes Margaret Thatcherovou, která provedla v zemi nutné reformy, jež však přivedly zem do občanských nepokojů, až po Tonyho Blaira, labouristu, který nebyl přímo republikánem, ale jeho vztah k monarchii byl přinejmenším odměřený.

Jako královna zažila 15 ministerských předsedů. Na snímku z roku 1992 je s pěti z nich. Zleva Margaret Thatcherová, Harold Wilson, John Major, Edward Heath a Jim Callaghan
Největší kritice čelila Alžběta po smrti snachy, Lady Diany, v roce 1997 Nešťastné manželství s princem Charlesem (dnes králem Karlem III.) bylo jedním z největších skandálů britské monarchie, veřejnost navíc stavěla Dianu do protikladu se zkostnatělou monarchií, kterou symbolizovala právě královna.

Královna Alžběta II. a princezna Diana očekávají státní návštěvu. Pro mnohé se královna stala symbolem staré monarchie a Diana byla svěžím větrem.
V roce 2005 se princ Charles podruhé oženil. Jeho životní láska Camilla Parker-Bowlesová nebyla zpočátku v královské rodině příliš vítána. Jak se vyjádřila Lady Diana v dnes již legendárním rozhovoru: „V manželství jsme byli tři.“
Do svatby však bylo vše zapomenuto. Letos navíc královna vyjádřila své přání, aby Camilla byla po nástupu Charlese na trůn titulována jako královna.

Druhá svatba prince Charlese v roce 2005
Pozornost veřejnosti se brzy upnula zejména na dospívající královnina vnoučata, prince Williama a Harryho. A v posledních letech i na pravnoučata, která dobyla srdce nejen královny, ale i celé Británie.

Královna Alžběta II. se synem Charlesem, vévodkyní z Cambridge Kate a jejími dětmi Louisem a Charlotte