Článek
Již v létě se objevila podezření, že při obchodu s Gripeny došlo v Maďarsku ke korupci. Podobná podezření se přitom již letos na jaře objevila v souvislosti s Gripeny i ve spojení s Českou republikou. Maďarský ministr obrany Imre Szerekes pak volal po vyšetření toho, za jakých podmínek byla smlouva o maďarském pronájmu Gripenů v roce 2001 uzavřena.
"Nemyslíme si, že jsme se dopustili něčeho nezákonného, to říkáme ostatně po celou dobu i při vyšetřování v dalších zemích," řekl k tomu pro tiskový mluvčí firmy SAAB Peter Larsson.
SAAB jako výrobce letounů Jas-39 Gripen spolupracuje na jejich prodeji s britskou firmou BAe Systems. Vyšetřování obchodů kromě Švédska probíhá již i v Británii, České republice a ve Švýcarsku.
Pronájem Gripenů kritizoval v květnu Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého v roce 2004 uzavřela česká vláda smlouvu o pronájmu 14 nadzvukových stíhaček, aniž zdůvodnila, proč je vlastně potřebuje.
Švédská společnost Saab, která gripeny vyrábí, přiznala, že provize, jež dostávají takzvaní agenti při sjednávání prodeje stíhaček do zahraničí, se pohybují v řádu miliard korun. Podle odborníků není pochyb, že v řadě případů dojde ke korupci.