Článek
Soudci podle serveru Deutsche Welle dospěli k závěru, že důkazy o členství obou mužů ve zmíněné organizaci a „teroristickém spolčení“ nejsou dostatečné, a navíc jim švédské úřady už přiznaly status uprchlíka.
Verdikt soudu by tak mohl znova rozvířit spor ohledně členství Švédska v Severoatlantické alianci (NATO), respektive ratifikaci přístupové smlouvy ze strany Ankary.
Turecko a Maďarsko jsou poslední dvě země NATO, které vstup Švédska do Aliance ještě neratifikovaly.
Högsta domstolen har i yttrande till regeringen gällande två mål om utlämning av turkiska medborgare till Turkiet förklarat att det finns hinder mot utlämning.https://t.co/fZW9ASjreD
— Högsta domstolen (@hogsta_domstol) July 13, 2023
Ankara schválení smlouvy blokuje s odůvodněním, že Švédsko poskytuje útočiště „teroristům“. Takto turecké úřady označují především stoupence Gülenova hnutí a také členy zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tento týden na summitu NATO ve Vilniusu slíbil, že předloží parlamentu žádost o ratifikaci začlenění Švédska do Aliance „co nejdříve“. Bude to prý ale až v říjnu, kdy se turečtí poslanci poprvé sejdou po letní přestávce.
Erdogan ale současně varoval Stockholm před tolerováním akcí, na nichž účastníci pálí korán.
„Očekáváme, že Švédsko přestane tolerovat útoky na korán, které urážejí více než dvě miliardy muslimů na celém světě,“ řekl v narážce na demonstrace z posledních týdnů ve Stockholmu.