Článek
Několik z těchto akcí podnikl Salwan Momika, utečenec z Iráku, který říká, že jeho cílem je protestovat proti celé instituci islámu a nechat zakázat svatou knihu tohoto náboženství.
„Imigrační úřad rozhodl o vyhoštění této osoby ze Švédska,“ citovala stanovisko úřadu stanice TV4, podle níž ale úřad Momikovi udělil dočasné povolení k pobytu až do 16. dubna příštího roku kvůli „komplikacím při výkonu tohoto rozhodnutí“.
Zástupci imigračního úřadu nebyli bezprostředně k zastižení, aby se k věci vyjádřili, napsal Reuters. V červenci úřad uvedl, že Iráčanovo povolení k pobytu přezkoumává.
„Ze Švédska neodejdu. Ve Švédsku budu žít a také zemřu. Švédský imigrační úřad dělá vážnou chybu. Mám podezření, že se za tímto rozhodnutím skrývají politické motivy. Odvolám se,“ řekl Momika švédské veřejnoprávní stanici SVT.
Korán je nebezpečnější než jaderné zbraně, řekl muž ve Stockholmu a svatou knihu muslimů zapálil
Protiislámští aktivisté v minulých měsících spálili několik výtisků koránu ve Švédsku a také v Dánsku, které patří mezi nejliberálnější země světa a ve jménu svobody slova povolují ostrou kritiku náboženství. Mnozí muslimové však považují za těžkou urážku znesvěcení koránu, který chápou jako slovo Boží.
Švédsko v srpnu zvýšilo výstrahu před nebezpečím terorismu na druhý nejvyšší stupeň a varovalo před nárůstem rizik pro Švédy doma i v zahraničí poté, co pálení koránu pobouřilo muslimy a vedlo k výhrůžkám ze strany džihádistů.
Minulý týden Tunisan ilegálně pobývající v Belgii zastřelil v centru Bruselu dva švédské fotbalové fanoušky. Před činem zveřejnil video, v němž se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát, a po činu video s kritikou pálení koránu. Belgičtí vyšetřovatelé dospěli k předběžnému závěru, že útočník, kterého policie den po útoku dopadla a zastřelila, akci chystal předem. Švédský premiér po útoku řekl, že Evropa musí zjevně posílit bezpečnost v zájmu vlastní ochrany.