Článek
O budoucím směřování EU a evropské integrace budou podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska lídři 27 zemí Evropské unie opět mluvit 16. září v Bratislavě.
Pokud si bude chtít Velká Británie udržet přístup na jednotný evropský trh, bude muset splnit všechny podmínky, a to včetně volného pohybu lidí. „Nemůže tady jít o jednotný trh na objednávku,” dodal.
Německá kancléřka Angela Merkelová se nechala slyšet, že otázka „nestojí tak, zda je třeba více či méně Evropy”. Potřeba je podle ní taková podoba EU, která bude fungovat lépe než dosud.
Dosluhující britský premiér David Cameron se už středečního jednání neúčastnil. Vrátil se do Londýna, aby zákonodárcům referoval o jednání v Bruselu. Přístup zklamaných evropských politiků označil za konstruktivní, férový a věcný.
„Zahájili jsme konstruktivní diskuzi o tom, jak zaručit pevné vztahy mezi Británií a institucemi Evropské unie,“ řekl Cameron.
Evropští státníci prý britského ministerského předsedu ujistili, že dokud Británie nezahájí proces vystoupení, zůstává plnohodnotným členem Evropské unie.
Výhody EU nebudou zadarmo
Pokud jde o budoucí vztahy Spojeného království a Velké Británie po jejím vystoupení, dali prý evropští „jasně najevo, že není možné těšit se všech výhod členství a zároveň za toto členství neplatit určitou cenu“.
Článek 50 Cameron neaktivoval s tím, že to přísluší až jeho nástupci. Zákonodárcům řekl, až ač evropští politici opakovaně prohlašovali opak a stojí to i v závěrečném dokumentu ze summitu, bude moci nový britský premiér vyjednávat i před aktivací článku 50.
Cameron, který prosazoval setrvání v EU, po čtvrtečním referendu oznámil, že rezignuje, jeho nástupce by měl být vybrán v září.