Článek
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v pátek v Lahti varoval před přílišným politizováním debaty o energetice. "Je důležité, aby byly respektovány základní principy otevřenosti, průhlednosti a reciprocity," řekl v souvislosti se smlouvou mezi EU a Ruskem o energetice, kterou však Moskva stále neratifikovala.
Křehkou otázku energetické politiky večer představitelé EU projednají na společné večeři s Vladimirem Putinem.
Podle českého prezidenta Václava Klause by Unie měla opustit "některá tabu" a více využívat například uhelných a jaderných elektráren. Když si to zakážeme v Evropě, pak závislost na Rusku je a bude a nemůžeme ničeho docílit, podotkl Klaus. "Putin dobře ví, že když nemáme alternativu, tak je jeho pozice silná."
Klimatické změny
Britský a nizozemský premiér Tony Blair a Jan Peter Balkenende zveřejnili před summitem dopis, v němž varují, že relativně brzy by se svět mohl ocitnout kvůli globálnímu oteplování v bodu, odkud nemusí být návratu. "Máme čas deset až 15 let podniknout kroky, abychom nepřekročili katastrofální bod zvratu," uvedli oba premiéři.
Den před summitem také Evropská komise představila plán, jak do roku 2020 snížit spotřebu energie o 20 procent. Plán má každoročně omezit emise oxidu uhličitého o miliony tun ročně a ušetřit za rok až 100 miliard eur.
Finské letušky ve stávce
Cestu účastníků do země tisíce jezer však komplikuje fakt, že i v pátek pokračuje stávka letušek finských aerolinek Finnair. Ty se sice snaží pasažéry dostat do Helsinek jinými spoji, ale mnozí účastníci summitu a novináři cestující se dosud na místo summitu asi 100 kilometrů severně od finské metropole nedostali.
Stávka letušek protestujících proti záměru firmy najmout 500 nových stevardek za plat nižší o 30 procent byla vyhlášena ve čtvrtek časně ráno.