Článek
Čtyřiadvacetiletý Amri přišel do Německa loni v červenci přes jihoněmecký Freiburg.
Požádal o azyl, spolkové úřady ho ale zamítly. Podle serveru Spiegel Online měly totiž už několik měsíců podezření o Amriho vazbách na islamisty a obávaly se, že připravuje závažný čin proti bezpečnosti země.
Policie má navíc o Amrim záznamy kvůli ublížení na zdraví.
Tunisan pobýval v Bádensku-Württembersku, v Severním Porýní-Vestfálsku a od letošního února převážně v Berlíně. Byl ale mobilní, často se mezitím pohyboval po celé zemi. A z nyní zveřejněných informací plyne, že si ho bezpečnostní složky vyhodnotily jako velmi rizikovou osobu.
Minulý měsíc se o něj zajímalo také protiteroristické středisko GTAZ.
Protože Němci považovali Amriho za nebezpečného, rozhodli o jeho vyhoštění s tím, že měl být deportován ještě letos a byl umístěn do vyhošťovací vazby v jihoněmeckém Ravensburgu. Vyhoštěn ale nebyl, udával totiž až osm falešných identit. Vydával se např. za Egypťana nebo Libanonce, úřady tak pořádně nevěděly, do které domovské země ho vlastně mají deportovat.
O extradici se několikrát sice pokusily, ale neúspěšně. Německo nemělo k dispozici jeho platné doklady a Tunisko zpochybňovalo, že jde o jeho občana.
Amri podle médií udržoval v Německu kontakty s radikálním kazatelem Ahmadem Abdalazízem A., známým jako abú Valá, kterého policie zadržela v listopadu.
Podle deníku Süddeutsche Zeitung (SZ) policisté považují kazatele za „číslo jedna Islámského státu v Německu“.
V Itálii byl ve vězení kvůli podpálení školy
Tunisan se prý také snažil získat střelnou zbraň. Policie mu údajně odposlouchávala telefon, v prosinci jí ale zmizel.
Ještě před příchodem do Německa žil Amri v Itálii, kam měl podle SZ přijít v roce 2012. Tuniský rozhlas informoval, že Amri opustil vlast už před šesti lety a že v Itálii byl čtyři roky ve vězení kvůli podpálení školy.
Tuniská policie podle listu Aš-Šurúk vyslechla Amriho rodinu. Ta vypověděla, že s ním nebyla v pravidelném kontaktu od doby, co vlast opustil. Amriho příbuzní žijí v chudých poměrech v severní provincii Kajruván, která je považována za baštu salafistů. Jeho sourozenci, bratr a sestra, v jeho vinu nevěří.
Útok na vánoční trh v Berlíně: