Článek
Abaaoud v Řecku nepobýval náhodou. Z telefonních čísel registrovaných v Aténách totiž největší masakr ve francouzské poválečné historii koordinoval.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Řecká protiteroristická operace měla být realizována ještě před 15. lednem, kdy belgičtí policisté provedli zátah ve Verviers na východě země. Provedena však nikdy nebyla.
Řekové mlčí
Jak džihádista řecké bezpečnostní složky setřásl, není jasné. Atény se k věci nechtějí vyjadřovat, potvrdily pouze, že byl terorista sledován.
Kdyby se Řekům v lednu zásah povedl, k šesti útokům, při nichž 13. listopadu ve francouzské metropoli zahynulo 130 lidí a na 350 dalších utrpělo zranění, by možná vůbec nedošlo.
Vzorky DNA jako důkaz
Abdelhamid Abaaoud, jehož tajné služby sledovaly dlouhodobě, byl dopaden a zastřelen o pět dní později během protiteroristické operace na pařížském předměstí Saint-Denis.
Vzorky DNA odebrané v bytě, kde byla provedena razie, odpovídají těm, jež se našly v Aténách. A jeden z obyvatel sousedního bytu Vasilis Katsanos podle BBC vypověděl, že Abaaouda nejméně ve dvou případech potkal.
Kromě útoků v Paříži je jméno hlavy teroristické buňky spojováno také se čtyřmi ze šesti útoků, které byly od jara zmařeny, a Abaaoud byl kvůli nim ve Francii odsouzen v nepřítomnosti ke dvaceti rokům vězení.
Do Řecka se před pařížským masakrem vydal také zřejmě poslední prchající člen teroristické buňky Salah Abdeslam. Přicestoval na trajektu 1. srpna a zemi opustil o tři dny později.