Článek
Požár se podařilo zkrotit především díky oslabení síly větru. Na některých místech je ale stále doutnající oheň, proto nebezpečí přetrvává.
Poplach byl ve městě přezdívaném "perla Jadranu" vyhlášen v neděli krátce před 23 hodinou SELČ.
Plameny údajně ohrožovaly hlavně dvě předměstí Dubrovníku. Podle zpravodaje DPA na místě byla situace velmi vážná. Oheň hnaný velmi silným větrem se během neděle výrazně rozšířil a vytvořil večer "frontu" o délce dvaceti kilometrů, řekl agentuře AFP jeden z hasičů.
Obyvatelé ohrožených městských čtvrtí byli vyzváni, aby se uchýlili do středověkého hradu Revelin a městských hradeb. K odchodu do bezpečnějších úkrytů vyzvala starostka Dubravka Suicaová především ženy, děti a starší lidi.
Turisté v nebezpečí nebyli
Přes 250 hasičů a několik set obyvatel sousedních lokalit bojovalo s ohněm už od sobotního večera. Práce byla údajně obzvláště nebezpečná také kvůli pozemním minám, které v zemi zůstaly válek v letech 1991 až 1995.
Kvůli ohni musela být uzavřena řada silnic v okolí Dubrovníku a také hraniční přechody do Bosny. V některých vesnicích v neděli shořely opuštěné domy.
Podle starostky zahraničním turistům nebezpečí nehrozilo, protože přímořskou část města, ve které tráví dovolenou, požár neohrožoval.
Kvůli vysokým teplotám a suchu již letos na jihu Evropy shořelo více než 3 000 čtverečních kilometrů lesů, to je skoro dvakrát tolik, kolik během celého roku 2006. Nejzasaženějšími státy jsou Chorvatsko, Bulharsko, Řecko a Itálie, dále pak Makedonie, Albánie a Turecko.
V důsledku stoupajících teplot nebezpečí požárů hrozí v následujících dnech i Španělsku. Minulý týden hořelo například i na Kanárských ostrovech a Portugalsku. Sucho zvyšuje nebezpečí vzniku ohně i v Česku.