Článek
Podle Evropského středomořského seizmologického centra (ESMC) otřes udeřil ve 2:42 hodin SELČ. Epicentrum bylo v moři 20 kilometrů od města Drač v hloubce kolem šesti kilometrů.
Zemětřesení pocítili také lidé v Chorvatsku, například v Dubrovníku. „V okamžiku zemětřesení jsem byla vzhůru a seděla za pracovním stolem, najednou se přede mnou začal třást laptop,“ popsala svůj zážitek podle portálu net.hr jedna z obyvatelek populárního letoviska.
#Earthquake (#tërmet) possibly felt 19 sec ago in #Albania. Felt it? Tell us via:
— EMSC (@LastQuake) July 24, 2024
📱https://t.co/IbUfG7TFOL
🌐https://t.co/AXvOM7I4Th
🖥https://t.co/wPtMW5ND1t
⚠ Automatic crowdsourced detection, not seismically verified yet. More info soon! pic.twitter.com/KrEVsEkina
„Dům se s námi třásl, skříňky v kuchyni se hýbaly sem tam a drnčely,“ svěřil se se svými zážitky obyvatel albánského města Shetai asi 11 kilometrů od epicentra. „Postel se houpala dozadu a dopředu, nikdy jsem nic takového nezažil.“
ESMC uvedl, že následovaly dva slabší „dotřesy“, jeden krátce po třetí hodině ráno o síle 2,8 stupně a druhý ve 3:54 o síle 2,3 stupně. Otřesy si nevyžádaly žádné významné materiální škody ani zraněné.
Zemětřesení podle portálu pocítili lidé v Bulharsku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Řecku, Itálii, Kosovu, Černé Hoře, Srbsku, Severní Makedonii a nejvíce v Albánii. Jde o oblast, kde jich žije zhruba 3,3 milionu.
Středomořská oblast je velmi seizmicky aktivní kvůli konvergenci africké desky (na jihu) a euroasijské desky (na severu), která dosahuje rychlosti 4–10 mm za rok. Silná zemětřesení jsou v regionu relativně častá a v minulosti způsobila rozsáhlé škody podél celého deskového rozhraní včetně jižního Řecka a Kréty.