Článek
Účastníci akce, oděni většinou v černém, prošli asi kilometr a půl z náměstí v průvodu na místní hřbitov, kde někteří navštívili kryptu, v níž je Mussolini pohřben i s manželkou Rachele. Na „černý karneval“, jak akci nazval list Corriere della Sera, přišly také diktátorovy pravnučky Orsola a Vittoria.
Celebrato a Predappio l'anniversario della Marcia su Roma. Il rito del presente dentro la cripta Mussolini https://t.co/b2UqvN5ilj
— L'HuffPost (@HuffPostItalia) October 27, 2024
Přítomní se poté vydali do obchodů se suvenýry, aby si nakoupili fašistické upomínkové předměty. Před třemi prodejnami s tričky a mikinami s obrázky Mussoliniho i dalšími suvenýry se dokonce tvořily fronty. Například tričko s nápisem „Pochod na Řím“ se prodávalo za 20 eur (505 Kč).
Příchod Mussoliniho stoupenců v černých košilích 28. října 1922 do italské metropole je považován za začátek fašistické vlády na Apeninském poloostrově, která měla později neblahé důsledky pro celou Evropu.
Oggi a Predappio 500 teste di c...o hanno commemorato il centenario di questo evento funesto.
— Paolo ai ho vèst un marziàn ☮️ (@PaoloPare1) October 27, 2024
Mentre Mussolini era a Milano pronto alla fuga in Svizzera, armiamoci e partite. pic.twitter.com/nGe6EEzNzh
Pochod na Řím byl směsí převratu a spořádané změny vlády. V noci z 27. na 28. října 1922 se asi 30 tisíc „černokošiláčů“ dalo do pohybu a začalo obsazovat administrativní budovy.
Bezmocná vláda neviděla jinou možnost než rezignovat a vyhlásit stav obležení. Král Viktor Emanuel III. se obával občanské války. Odmítl podepsat rozkaz armádě a předal vládu do rukou Mussoliniho.