Článek
Stoltenberg to řekl den před plánovaným jednáním ministrů obrany NATO, ke kterému dojde v Bruselu.
„Jde o další rekordní číslo a šestinásobný nárust oproti roku 2014, kdy tento cíl splnili pouze tři spojenci,“ řekl podle amerického týdeníku novinářům na tiskovém brífinku. Neuvedl však, jaké konkrétní země cíl splní a jaké zatím ne.
List The Financial Times (FT) připomněl, že ještě v roce 2016 splnilo tento cíl jen pět členských zemí. Uvedl také, že členské státy NATO výrazně zvýšily své výdaje na obranu po plnohodnotné a nevyprovokované ruské invazi na Ukrajinu. Uvádí však také, že výdaje vzrostly i za dob exprezidenta Donalda Trumpa, který za nízké výdaje na obranu kritizoval evropské spojence. Trump USA vedl v letech 2017-2021.
Například Polsko dnes na obranu vydává 3,9 procenta HDP, čímž předstihlo i samotné Spojené státy, které vydávají tři procenta. Některé země ale stále zaostávají a takové Španělsko vydává jen něco málo přes jedno procento.
Závazek by letos měla splnit i Česká republika, na tuto úroveň dlouhodobě nedosahovala. Rozpočet na loňský rok počítal s výdaji na obranu ve výši 1,5 procenta HDP, letos by podle plánů ministerstva obrany měl poprvé po letech dosáhnout dvou procent HDP.