Článek
Torzo tváře o délce 92 centimetrů a hmotnosti 80 kilogramů bylo doposud uloženo v depozitáři Slovenské národní galerie ve Zvolenu. Do Bratislavy ho převezli u příležitosti 95. výročí Štefánikova úmrtí.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Štefánikova socha v letecké kombinéze stála v letech 1938 až 1954 u bratislavské Reduty. Společně se lvem na pylonu, držícím československý státní znak, tvořily jedno sousoší.
„Památník nikdy nebyl oficiálně odhalen, protože už k tomu nebyla politická vůle,“ řekl Novinkám Pavel Šesták z Nadace M. R. Štefánika. Československý lev byl ze sousoší odstraněn v období válečného Slovenského štátu. Sochu Štefánika dali zničit komunisté v roce 1954. Při prvním pokusu o zničení se podařilo soše utrhnout pouze hlavu. To pravděpodobně přispělo k tomu, že se část tváře podařilo zachránit.
Není jasné, jak se tato část sochy následně dostala do pražské Národní galerie, odkud byla 24. dubna 1969 převezena zpět na Slovensko. V normalizačním období ji však vůbec nezaevidovali. „Dodnes nevíme, kdo tuto část sochy zachránil,“ uvedl Šesták.
Na dunajském nábřeží v Bratislavě dnes stojí kopie sochy, která byla vyrobena v roce 2007 ve slévárně v Blansku podle třetinového modelu Kafkovy sochy, jenž se zachoval v Praze na Petříně. Lev, který drží československý státní znak, pochází z původního sousoší.
Štefánik byl spoluzakladatelem Československa a prvním čs. ministrem války. Zahynul 4. května 1919 při leteckém neštěstí u Bratislavy.