Článek
Stávka v dopravním sektoru ve Francii pokračuje už týden. Dopravní odbory mají v průběhu dne pokračovat v jednáních se zaměstnavateli a zástupci vlády.
Státní provozovatel železnic SNCF ve středu oznámil, že rozhovory poznamenaly akce výtržníků, kteří přes noc provedli "koordinovanou sabotáž" proti vysokorychlostním vlakům TGV. Podle SNCF byla na tratích v různých částech země zaznamenána řada výtržností včetně velkého požáru. Výtržníci zejména zapalovali kabely a blokovali signalizační spínače.
SNCF musela ve středu řešit také srážku dvou vlaků na severu Korsiky, při níž se zranilo nejméně 24 lidí. Francouzská soukromá zpravodajská televizní stanice LCI předtím hovořila o 30 zraněných.
Tři ze zraněných jsou podle záchranářů ve vážném stavu. Mezi postiženými jsou strojvedoucí vlaků, které se srazily čelně mezi městy Bastia a Ponte-Leccia. Podle prvních zpráv byla příčinou neštěstí blíže neupřesněná chyba jednoho ze strojvedoucích.
V Maďarsku nevyjely ani autobusy
V Maďarsku protestovali pracovníci drah proti omezování železniční dopravy a propouštění na dráze. Většina obyvatel o stávce věděla a železnicí raději necestovala. "Vzal jsem si dovolenou, protože mi bylo jasné, že do práce se dnes nedostanu," řekl István Horváth z obce Nagytarcsa, který denně jezdí vlakem do Budapešti do práce.
V Maďarsku nevyjel jediný vlak. Foto: ČTK/AP
Ke stávce se připojili i řidiči autobusů a učitelé. Žádají zvýšení mezd. Nevyjela tak většina autobusových linek a většina škol zůstala zavřená, žáci zůstali doma. "Rodiče dětí jsme o stávce informovali," uvedl předseda školských odborů Gábor Kerpen.
V odpoledních hodinách se má konat před budovou maďarského parlamentu v Budapešti protestní shromáždění odborářů. Chtějí protestovat proti privatizaci ve zdravotnictví, změnám v důchodovém systému a proti rušení některých železničních linek.
Také v Německu požadují železničáři lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy. Jednání odborářů s Deutsche Bahn probíhají na utajovaném místě.