Článek
Chystaná norma představuje první pokus EU o regulaci emisí metanu, které výrazně přispívají ke skleníkovému efektu, a tedy k oteplování klimatu. Nařízení je součástí strategie Fit for 55, která má EU nasměrovat k 55procentnímu snížení uhlíkových emisí do konce dekády oproti roku 1990.
Proti uvolňování metanu do ovzduší chce Unie bojovat skrze povinné kontroly a hlášení pro zpracovatele fosilních paliv. Různé povinnosti se v tomto směru budou zavádět během čtyř let po vstupu nařízení v platnost a součástí plánu jsou také požadavky na opatření zmírňující produkci daného skleníkového plynu, uvádí tisková zpráva Rady EU. Na dovozce fosilních paliv by se povinnost monitorovat emise vztahovala od začátku roku 2027.
We have a deal on #methane!
— Kadri Simson (@KadriSimson) November 15, 2023
Agreement reached at the #trilogue on a regulation to track & reduce #energy sector #methane emissions in Europe & in our global supply chains.
Crucial step in delivering the #EUGreenDeal & reducing our net GHG emissions by at least 55% by 2030. pic.twitter.com/6UXt4PpWPO
„Máme dohodu na první regulaci metanu v EU… Metan byl slepým místem naší klimatické strategie. Teď už jím není,“ uvedl nad ránem na sociální síti X předseda výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí Pascal Canfin.
Španělské předsednictví v radě EU připomnělo, že metan je druhým nejvýraznějším faktorem při oteplování klimatu hned po oxidu uhličitém. „Snížení metanových emisí nám pomůže dosáhnout klimatických cílů EU,“ uvádí v tiskové zprávě španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberaová.
Aby nový systém vstoupit v platnost, musí ještě výsledek vyjednávání schválit Evropský parlament i ministři členských států Unie.