Článek
Z diplomatických zdrojů se proslechlo, že mezi klíčové body projektu má patřit ochrana tamní srbské menšiny. Ahtisaariho návrh zřejmě nebude obsahovat termín nezávislost. Očekává se nicméně, že Kosovo získá některé atributy suverénního státu, jako je možnost vstupu do mezinárodních organizací a povolení udržovat vlastní bezpečnostní jednotky.
Práva pro Srby
Plán pro Srby předvídá vznik zvláštního shromáždění, sdružení obcí se srbskou většinou a právo udržovat zvláštní vztahy se Srbskem, napsala agentura AP s odvoláním na Olivera Ivanoviče, umírněného vůdce kosovských Srbů z etnicky rozděleného města Kosovska Mitrovica. "Budeme mít zvláštní práva v oblasti bezpečnosti, zdravotnictví, školství a vzdělání," uvedl Ivanovič.
Místní srbská shromáždění podle něho mají mít v pravomoci jmenování místních policejních velitelů, soudců a státních zástupců. Kosovo bude decentralizováno, vznikne v něm řada obcí se srbskou většinou, které budou například pomáhat s návratem uprchlíků, dodal Ivanovič.
Zákony, které se budou týkat srbské menšiny v Kosovu, bude muset schválit většina srbských poslanců v kosovském parlamentu, napsal bělehradský deník Večernje novosti. Podle tohoto deníku se srbština v Kosovu stane druhým úředním jazykem.
Kosovska Mitrovica, kde napětí mezi oběma etniky často přerůstá v násilné incidenty, si nadále udrží status města. Nicméně bude podle Ivanoviče administrativně rozdělena na jižní část, kterou obývají převážně Albánci, a na převážně srbský sever.
Návrh budoucího statusu Kosova se podle AP do značné míry podobá Daytonské mírové smlouvě, která v roce 1995 oficiálně ukončila válku v Bosně. I v Kosovu má podle Ahtisaariho návrhu údajně vzniknout post vysokého představitele mezinárodního společenství, který by dohlížel na každodenní záležitosti. Klíčovou roli by zde zřejmě měla hrát EU, jejíž zástupce v Kosovu by měl právo veta nad zákony a rozhodnutími tamní vlády. Měl by pravomoc odvolávat úředníky, kteří nebudou jednat v souladu s novým statusem.
Moskva je skeptická
Kontaktní skupina je ale v otázce statusu rozdělená. Zatímco západní státy návrhy Ahtisaariho v podstatě podpořily, Rusko na něj pohlíží "velmi skepticky". Navíc požaduje, aby se o Kosovu rozhodovalo, až bude mít Srbsko novou vládu vzešlou z nedávných voleb.
Definitivní podobu kosovského statusu předá Ahtisaari šéfovi OSN Pan Ki-munovi. Ten ho postoupí Radě bezpečnosti. V té by se mohlo střetnout stanovisko USA, které podporují úsilí kosovských Albánců o nezávislost, a Ruska, tradičního spojence Srbska.