Hlavní obsah

Starmer: Británie bude usilovat, aby USA a Evropa držely při sobě

2:08
2:08

Poslechněte si tento článek

Británie bude usilovat o to, aby Spojené státy a Evropa držely při sobě a nedopustily, aby vzájemné neshody odvedly jejich pozornost od vnějších nepřátel. Podle televize BBC to v sobotu uvedl britský premiér Keir Starmer. Zároveň poznamenal, že je „jasné, že Evropa musí v NATO převzít větší roli“.

Foto: Leon Neal, Reuters

Britský premiér Keir Starmer

Článek

Starmer se takto vyjádřil poté, co zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg na Mnichovské bezpečnostní konferenci řekl, že Evropané nebudou součástí plánovaných rozhovorů mezi Ruskem, Ukrajinou a USA. Vysoce postavení představitelé Spojených států a Ruska se podle agentury Bloomberg příští týden sejdou v Saúdské Arábii, aby připravili půdu pro potenciální summit prezidentů obou zemí, jenž by se mohl konat už koncem února. Jeho tématem má být ukončení ruské války proti Ukrajině.

Francie mezitím se spojenci jedná o možném neformálním summitu evropských lídrů o Ukrajině. Podle čtyř diplomatických zdrojů Reuters se schůzka zřejmě uskuteční v pondělí. Starmer se summitu v Paříži podle BBC zúčastní. Jeho kancelář ale na žádost Reuters o komentář zatím neodpověděla.

„Je jasné, že Evropa musí v NATO převzít větší roli a spolupracovat s USA na zajištění budoucnosti Ukrajiny a čelit hrozbě, které čelíme ze strany Ruska,“ uvedl podle BBC Starmer. Podle televize předseda britské vlády také poznamenal, že Británie bude pracovat na tom, aby USA a Evropa držely při sobě a nenechaly vnitřní neshody v Alianci odpoutat pozornost od vnějších nepřátel. O postoji evropských lídrů ohledně Ukrajiny chce Starmer podle BBC jednat s Trumpem při své návštěvě Washingtonu, která se zřejmě uskuteční v nadcházejících týdnech.

Američané a Rusové se sejdou v Saúdské Arábii, aby přichystali summit vůdců

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám