Článek
Aktivisté z organizace Viče, sdružující mladé Ukrajince žijící v SRN, učinili výzvu v dopise adresovaném vedení obchodních společností Rewe a Edeka, které v Německu provozují rozsáhlé sítě supermarketů. Reagovali mj. na skutečnosti, že Milka v SRN v uplynulých dnech spustila reklamní kampaň pod heslem „Udělejme Velikonoce něžnějšími“.
Brief an Rewe und Edeka: Ukrainische Aktivisten fordern, dass Milka-Produkte aus Regalen fliegen https://t.co/O1jxbjUlML
— FOCUS online (@focusonline) March 25, 2024
Mondelez podle aktivistů i přes dřívější přísliby nadále vyrábí v Rusku sladkosti ve třech továrnách. „Firmy jako Mondelez tím nepřímo financují nelegální válku Ruska proti Ukrajině,“ stojí v psaní, z nějž citoval magazín Focus.
„Počítáme s vaší podporou, abychom společnosti Mondelez ukázali, že morálka má ve společenském životě své místo. Zejména když pomyslíme na to, že Rusko nadále páchá na Ukrajině válečné zločiny,“ uvádí se dále v dopise.
Luxusní britská auta proudí do Ruska patrně přes Ázerbájdžán
Ukrajinská vládní agentura pro boj s korupci (NACP) už loni v květnu zařadila Mondelez na listinu „mezinárodních podporovatelů války“. Ke koncernu Mondelez, jehož centrála pro zahraniční aktivity sídlí v Chicagu, patří kromě Milky i značky Oreo, Toblerone nebo Ritz.
Aktivisté v dopise také kritizují nedávné vyjádření šéfa Mondelezu Dirka Van de Puta pro list Financial Times. Řekl, že akcionáře z morálního hlediska nezajímá, jestli firmy nadále vyrábějí v Rusku.
„Více by jim záleželo na tom, kdyby společnost měla v Rusku velký podnik, kde by přerušení mohlo podstatně ovlivnit jejich investici,“ uvedl Van de Put. Podniky Mondelez v Rusku se na tržbách koncernu loni podílely necelými třemi procenty proti čtyřem procentům v roce 2022.
Van de Put si za rozhodnutím pokračovat v aktivitách v Rusku stojí s tím, že ti, kteří ze země odešli, zanechali svůj majetek „přátelům“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Ty podle Van de Puta vygenerují do Putinovy válečné pokladny více peněz než Mondelez na daních.