Článek
Nejrychlejší spojení z centra Paříže do Saint Denis, tedy ke stadionu, který se proslavil už v roce 1998 při vítězství Francie na fotbalovém mistrovství světa, je vlakem na stanici „La Plaine - Stade de France”.
Už u východu ze stanice si nelze nevšimnout všudypřítomných šipek upozorňujících na očkování. Stadion je vidět z dálky, z nádraží je to pár stovek metrů.
Očkování tady začalo hned po Velikonocích a Stade de France se tak stal jedním z vakcinačních center, kde denně podají až 2000 očkovacích dávek proti koronaviru.
Fronty s i bez rezervace
Před stadionem stojí několik desítek lidí ve vestách s nápisem „Centre de vaccination”. Ti se mísí s příchozími - mladí, staří i děti. Je kolem šesté večer a zásadní otázka zní: „Máte rezervaci nebo ne?”.
V tuto dobu totiž ke stadionu přichází i zájemci o „zbylé očkovací dózy”. Lidé s rezervací přichází na přesně stanovený čas. Ti, kdo své místo nemají, to prostě zkouší na konci očkovacího dne.
„Zatelefonoval jsem na Doctolib` a hned mi dali termín, dnes v 18:35,” říká mi u menší fronty Thierry, který jako většina lidí ve Francii používá zdravotnický rezervační systém Doctolib`.
Hned vedle se tvoří větší fronta. „Já jsem přišel jen tak. Nepatřím ani do skupiny plus 55 let ani mezi ohrožené jedince. Počkám do půl osmé,” popisuje další čekající Fabrice. V tu dobu oznámí, zda mají pro tento den ještě nějaké „nevybrané” rezervace. Tak by se k očkování proti koronaviru mohl dostat i on.
Žádný odpad
Od tohoto týdne se ve Francii mohou registrovat k očkování proti koronaviru lidé starší 55 let. Vláda premiéra Jeana Castexe chce přístup k dávkám urychlit a navyšuje kvůli tomu i počet očkovacích míst.
Francouzi okupují divadla, požadují jejich otevření
Ne ale každý na smluvenou rezervaci dorazí. Centra tak mají na konci dne „přebytky”. Proto vznikla databáze Covidliste, která se chce vyhnout vyhazování nevyužitých dóz s vakcínou. Prostě žádný odpad.
Do ní se může každý dobrovolně přihlásit. Podle místa bydliště pak má šanci, že mu některé z očkovacích center na konci dne nabídne vakcínu. Do databáze se ve Francii zatím přihlásilo přes 600 tisíc lidí, očkování proti koronaviru se dočkalo téměř tisíc z nich.
„Zaregistroval jsem se. Šance je sice malá, ale proč to nezkusit,” říká šestatřicetiletý Davide a vysvětluje, že chce navštívit své rodiče v Itálii. „Čím dřív budu očkovaný, tím lépe pro mě i mou rodinu,” dodává.
Dobrovolně beru cokoliv
Francie v současnosti očkuje třemi typy vakcíny, které se využívají i v Česku: AstraZenekou, Pfeizerem a Modernou. Kromě nich je mezi schválenými i látka Janssen, jejichž 200 tisíc dóz už do Francie došlo. Stejně jako AstraZeneca by se ale měla podávat jen lidem nad 55 let. I u ní se objevilo několik případů vedlejších účinků trombózy. „Tady prý mají Pfizer,” říká před Stade de France Davide. „Mně je ale jedno, bral bych klidně i Astru.”
Kolem půl osmé večer (nehledě na zákaz vycházení, který je ve Francii v 19h) stojí před Stade de France stále na dvě stovky dobrovolníků. Jejich čekání přeruší lékařka, která oznamuje, že vakcíny pro dnešek došly. „Klidně přijdu i zítra. Lepší to bude v týdnu než přes víkend,” odhaduje Davide, který tentokrát štěstí neměl. Příště už ale bude muset zamířit do jiného očkovacího centra nebo vakcinodromu.
Evropu drtí třetí vlna covidu. Polovina Itálie v uzávěře
Stade de France totiž, jak se záhy dozvídáme, už dál nechce nést zodpovědnost za kulminaci lidí před stadionem. S praxí, kdy tu večer zbylé vakcíny podají lidem, kteří nejsou objednaní, tu tak končí. „Jsme na začátku očkování, zatím lidem nebudeme dávat naději, že si vystojí frontu a vakcínu dostanou,” říká rezolutně doktorka.
Francie, která má necelých 68 milionů obyvatel, už podala přes 11 milionů vakcín (obě dávky zatím dostaly téměř 4 miliony osob). Plán vlády Jeana Castexe je překročit 20 milionů v polovině května a 30 milionů zdolat do poloviny června.
Veškerá populace starší 18 let by pak měla být naočkovaná do konce léta. K tomu, aby se denně ve Francii podalo až půl milionu očkovacích dávek, mají přispět i vakcinodromy jako je právě ten Stade de France.