Článek
Srbsko má od července novou proevropskou vládu, jež se snaží zlepšit vztahy s Evropskou unií. Své velvyslance povolal Bělehrad zpět koncem května, byl mezi nimi i ambasador v Praze Vladimir Vereš. Důvodem bylo únorové odtržení Kosova od Srbska a jeho uznání většinou států EU.
Diplomaté předpokládali, že odvolaní srbští velvyslanci se začnou do svých úřadů vracet až po podzimním zasedání Valného shromáždění OSN. Na něm chce Bělehrad podat návrh, aby únorové jednostranné odtržení Kosova od Srbska posoudil Mezinárodní soudní dvůr.
Nezávislé Kosovo zatím uznalo přes 40 států, mezi nimi USA a většina členských zemí Evropské unie, včetně ČR. Proti nezávislosti Kosova se vedle Srbska nejsilněji staví Rusko. Z unijních států ho odmítá Španělsko, Řecko, Kypr nebo Slovensko.
Sbližování s unií
Za gesto vůle sblížení s Evropskou unií je považováno i úterní zadržení 13 let hledaného někdejšího bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého haagský tribunál obviňuje z válečných zločinů, genocidy a etnických čistek. Na zadržení Karadžiče a dalších bývalých představitelů na útěku apelovala roky Evropská unie. Nový vládní kabinet slíbil zvýšit v tomto směru úsilí.