Článek
Maďarský web telex napsal, že maďarské diplomatce byl propůjčen Řád srbské vlajky první třídy. Vučič vyznamenal Horváthovou při příležitosti své návštěvy v New Yorku.
Valné shromáždění OSN letos v květnu vyhlásilo 11. červenec za oficiální Mezinárodní den na památku genocidy ve Srebrenici v roce 1995. Pro návrh hlasovalo 84 zemí včetně České republiky, Francie, Británie či Spojených států, 68 delegací se zdrželo a 19 zemí včetně Srbska, Ruska, Číny nebo Maďarska bylo proti.
Mezinárodní soudy prokázaly, že zavraždění více než 8000 mužů a chlapců bylo aktem genocidy na bosenských muslimech. K masakru došlo navzdory přítomnosti mírových sil OSN, které označily Srebrenici za „bezpečnou oblast“.
Ruský moderátor vulgárně urážel Srby, pak prosil o odpuštění
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó už před květnovým hlasováním řekl, že Budapešť nepodpoří návrh na zavedení mezinárodního památného dne za oběti genocidy ve Srebrenici. „Mohlo by to vyvolat napětí na západním Balkáně,“ nechal se slyšet Szijjártó. Maďarsko hlasovalo nakonec proti, ale Valné shromáždění OSN příslušné rozhodnutí nakonec stejně přijalo.
Návrh předložily společně Německo, Rwanda a Bosna a Hercegovina s podporou Spojených států amerických.
Srbský prezident Vučič má velmi dobré osobní vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a vzájemně se také vyznamenali vysokými řády. Bělehrad a Budapešť spolupracují také ve vojenské oblasti.