Článek
Tolimir (58) býval spolupracovníkem někdejšího velitele bosenskosrbské armády generála Ratka Mladiče, který je stále na útěku před spravedlností, prý za pomoci sítě zorganizované právě Tolimirem. Podobně jako Mladić je obviněn z podílu na etnických čistkách a z dalších válečných zločinů, mimo jiné masakru ve Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky v červenci 1995 povraždily téměř 8000 Muslimů.
Tolimir byl zatčen na bosenskosrbském pomezí při společné operaci srbské a bosenskosrbské policie, do které byly nasazeny i vrtulníky a protiteroristické jednotky.
Na Tolimira, podobně jako na dalších 160 osob podezřelých z válečných zločinů, vydal zatykač ICTY. Až dosud patřil k hrstce podezřelých, kterým se dařilo unikat zatčení. Na seznamu nejhledanějších uprchlíků byl "trojkou" po Mladičovi a bývalém politickém vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi. Za bosenské války v letech 1992 až 1995 měl v generálním štábu bosenskosrbské armády na starosti zpravodajství.
Neschopnost Bělehradu dopadnout Mladiče vedla loni Evropskou unii k rozhodnutí přerušit se Srbskem rozhovory o přidružení, které bývá považováno za předpokoj k plnému členství. Po vytvoření nové, prozápadní vlády má nicméně Bělehrad přislíbeno brzké obnovení rozhovorů, pokud ukáže, že podniká konkrétní kroky k dopadení uprchlíků před haagským tribunálem.