Článek
Schůzky za zavřenými dveřmi se zúčastní jen zástupci 15 členů RB a šéf srbské diplomacie Vuk Jeremić. Jednání se uskuteční přesto, že proti němu původně měly námitky někteří stálí členové rady, například USA a Velká Británie, které jsou spolu s dalšími západními státy připraveny nezávislé Kosovo uznat.
Jevremović upozorňuje na "extrémně vážnou situaci v srbské provincii Kosovo, kde jsme svědky dokončování příprav na jednostranné vyhlášení nezávislosti“.
Tento krok podle Jevremoviče představuje porušení rezoluce RB OSN číslo 1244 z roku 1999, která Kosovo umístila pod správu OSN a jednotek NATO, a zároveň narušení územní celistvosti Srbska, kterou rezoluce garantovala.
Srbskou žádost v úterý podpořil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Rusko disponuje v radě bezpečnosti OSN právem veta.
foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
Vysocí představitelé EU Benita Fererová-Waldnerová, která má na starosti evropské vztahy, a Javier Solana, který se stará o zahraniční politiku, ve středu opět zopakovali, že současný status Kosova není dále udržitelný.
Kosovský parlament se sejde v pátek
Vedení kosovského parlamentu ve středu svolalo schůzku zákonodárného sboru na pátek. Předseda parlamentu Jakup Krasniqi ho označil za normální schůzi s plánovanou agendou. Očekává se však, že by na ní kosovskoalbánští poslanci mohli vyhlásit nezávislost srbské provincie.
Nejvyšší představitelé provincie, kterou z 90 procent obývají etničtí Albánci, již připravili deklaraci nezávislosti, která se údajně odvolává na plán mezinárodního vyjednávače Marttiho Ahtisaariho z loňského roku.
Kosovu přisuzoval nezávislost pod počátečním mezinárodním dohledem a národnostním menšinám zaručoval vysoký stupeň ochrany práv. Bělehrad, který nabízí Prištině maximálně širokou autonomii, plán odmítl a Moskva ho poté zablokovala v RB OSN.