Článek
Do Srbska letos přišlo asi 100 000 lidí především ze Sýrie. Využívají cestu přes Balkán do západní a severní Evropy. Přijíždějí přes Turecko na řecké ostrovy a odtud pokračují přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko dál. Žádná z těchto zemí není jejich cílem.
Maďarsko, které má za úkol bránit vnější hranici schengenského prostoru, nyní staví čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot na hranicích se Srbskem. Chce zabránit tomu, aby lidé přes hranici proudili bez kontrol.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Potřebují pomoc, ne trest
"Nikdy nepostavíme žádné ploty, žádné zdi," řekl Vučić v rozhovoru před čtvrteční vrcholnou schůzkou představitelů zemí západního Balkánu ve Vídni. "Mluvíme o zoufalých lidech, nemluvíme o zločincích a teroristech. Jsou jen na cestě za lepším životem pro sebe a pro své děti. Potřebují pomoc, nepotřebují odsouzení a potrestání. Nemůžete ploty zastavit běh života," dodal.
Uprchlíci by podle něj jen hledali jiné cesty, jak se dostat do západní Evropy. Z Makedonie mohou jít například do Bulharska, jejich cesta se tím prodlouží. "Mohou projít Bulharskem a Rumunskem, mohou jít do Chorvatska," poznamenal.
Přes tyto země nyní uprchlíci v drtivé většině nepřecházejí. Cesta na západ je delší a přechody leží většinou v horách. Místo, kde uprchlíci přecházejí z Makedonie do Srbska, je v širokém údolí.
Mohli by zůstat, navrhuje pověřenkyně
Srbská pověřenkyně pro rovnoprávnost Brankica Jankovičová, jmenovaná parlamentem, navrhla požádat migranty, aby se v zemi usadili a pomohli tak vyřešit její vylidňování.
"Měli bychom zvážit, zda migrantům nenabídnout, aby zůstali v těch částech Srbska, které jsou prázdné," řekla Jankovičová. [celá zpráva]
Srbsko se dlouhodobě potýká s klesající porodností i odlivem mladých lidí, kteří hledají práci v západní Evropě a Severní Americe. Počet obyvatel země tak od roku 2002 klesl o více než pět procent. Stovky vesnic se prakticky vylidnily.