Článek
„Srbská zrada“ – tak hodnotí podle portálu nova.rs čtenáři webu ruské státní agentury RIA-Novosti návštěvu Zelenské a Kuleby v Srbsku. Jejich jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem, první dámou Tamarou Vučićovou, premiérem Milošem Vučevićem a ministrem zahraničí Makrem Djurićem považují za jasné znamení odklonu Bělehradu od tradičního spojenectví s Moskvou.
Největšího odsouzení se dostalo srbskému prezidentu Vučičovi. Rozhořčení Rusové se ho v diskusi na RIA-Novosti ptali, zda „má vůbec nějakou páteř“. Ukrajinskou návštěvu v Bělehradě také komentovali jako „ostudu“ a „nechutnost“. Další pak píšou, že „Rusko dostalo facku“, několik reakcí pak navrhuje, aby „Moskva přestala vetovat protisrbské rezoluce v OSN“.
Столиця Сербії власним прикладом довела, що життя та відновлення зрештою перемагають, а на місцях колишніх битв у місті-фортеці з’являються прекрасні парки. Дякую всім, завдяки кому ще одна велична пам’ятка – вже 84-та в нашому проєкті – зможе розповісти про себе українською. pic.twitter.com/2ZbXeh5miS
— Олена Зеленська (@ZelenskaUA) May 12, 2024
Pozice Bělehradu se ale zas tak moc nemění: srbský premiér Vučević a ministr zahraničí Djurić po jednání se šéfem ukrajinské diplomacie Kulebou vyjádřil podporu Kyjevu, ale nezavázali se připojit k mezinárodním sankcím proti Moskvě.
Srbsko vypovědělo Rusku, která kritizovala invazi na Ukrajinu
Kuleba pak uvedl, že jejich podporu územní celistvosti Ukrajiny „oplatil ohledně Srbska“. Kyjev neuznává samostatnost Kosova, které v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku.
I met with Serbia's Prime Minister @Milos_Vucevic and expressed gratitude for Serbia's humanitarian assistance to Ukraine.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) May 13, 2024
We discussed ways to expand bilateral trade and return it to pre-war levels.
In this context, we agreed to hold the first meeting of the Intergovernmental… pic.twitter.com/OHhL2r7KHV
Po ruské invazi na Ukrajinu přijalo Srbsko ukrajinské uprchlíky, poslalo napadené zemi humanitární pomoc a přislíbilo pomoc s poválečnou obnovou země, připomněla agentura Reuters.
Prezident Vučić se podle ní zároveň snaží najít rovnováhu mezi kandidaturou balkánské země do Evropské unie a tradičními vazbami na Rusko a Čínu.
Kusturica škemral u Putina o peníze na filmové adaptace ruských děl
Bělehrad také opakuje, že nedodává zbraně žádné ze stran ruské války proti Ukrajině. Podle portálu nova.rs ale dokumenty, které loni unikly z Pentagonu dokazují, že Srbsko dodalo Ukrajině přes „zprostředkovatelské země“ zbraně i munici.
Mezi Srby je podle Reuters silná podpora Ruska, což je důsledek historických, náboženských, politických a vojenských vazeb. Na sociálních sítích tam také široce koluje ruská propaganda.
Vučić označovaný agenturou za proruského se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským setkal neformálně třikrát na okraj různých mezinárodních konferencí.