Článek
Ve čtvrtek se krizový výbor rozhodl, že zákaz vycházení v hlavním městě zaveden nebude, jen se zkrátí otevírací doba obchodů, restaurací, barů a kaváren.
Protest před parlamentem byl ve čtvrtek večer klidnější, uvedla stanice B92, okolo půlnoci se většina demonstrantů rozešla. Přímo na demonstraci nebo poblíž místa jejího konání však několik mladíků v kapucích uráželo a napadalo novináře. Před budovou se odpalovala pyrotechnika.
Srbové v ulicích dosáhli svého, zákaz vycházení prezident nevyhlásí
Policie, která byla v minulých dnech kritizována za brutální postup proti protestujícím, tentokrát nezasahovala, což zdůraznil i prezident Alexandar Vučić, který je na jednání v Paříži: „Nevnikli jste do parlamentu, neházeli jste Molotovovy koktejly ani zábranami, takže jste neviděli žádného policistu.“ Zdůraznil, že pokojné protesty patří k demokracii. Řekl, že pokojně demonstrujících se nikdo netkne, i kdyby protestovali stovky dní a stovky let, přestože je to nezodpovědné kvůli pandemii. Připomněl, že loni a předloni se konaly protesty které trvaly přes 200 dní.
V minulých dnech policisté kopali do ležících
Postup policie během předchozích dvou dnů protestů byl odsuzován. Na sociálních sítích se objevily záběry, jak policisté napadají lidi, kteří nic neprovádí, a jak kopou do ležících. U parlamentu těžkooděnci použili nadměrnou sílu, když bili demonstrující, dokud nepadali na zem.
Protesty v Bělehradě pokračovaly druhou noc. Na sociálních sítích se šíří drsné záběry
Vučić odmítl reagovat na výtky, že lidé v Srbsku umírali kvůli nedostatku respirátorů. To jsou podle něj „brutální lži a triky“. Objevila se tvrzení, že počet nakažených i obětí je výrazně vyšší a vláda to tajila, aby se mohly uskutečnit plánované volby. Kritizován byl nedostatek ochranných pomůcek. Vučić tento týden sám přiznal, že nemocnice jsou plné, a proto požadoval zákaz vycházení v metropoli.