Hlavní obsah

Spojenci? USA chystají sankce proti Budapešti, tvrdí maďarský web

Aktualizováno

Vláda Spojených států plánuje opatření vůči Maďarsku a sankce na vlivné maďarské osoby. S odvoláním na několik diplomatických zdrojů to v úterý uvedl server 444.hu.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán během oslav maďarského národního dne, který také připomíná maďarskou revoluci v roce 1848 proti habsburské monarchii

Článek

Podle webu může jít o něco podobného jako v roce 2014, kdy šesti maďarským občanům zakázaly USA vstup do země kvůli obvinění z korupce. Vztahy mezi americkou a maďarskou vládou jsou podle webu velmi napjaté.

Současný americký velvyslanec USA v Budapešti David Pressman opakovaně kritizoval vládu premiéra Viktora Orbána za její postoj k válce na Ukrajině.

Maďarsko neposkytuje Ukrajině žádnou vojenskou pomoc, omezuje se pouze na humanitární pomoc a přijímání uprchlíků. Orbán žádá okamžité příměří a mírová jednání, k tomu se však Rusko, které na Ukrajinu útočí, nemá, a nechtějí na ně přistoupit ani Ukrajinci, dokud se okupanti nestáhnou z jejich území.

Orbán podporuje Trumpa

Maďarský premiér se netají tím, že v příštích volbách amerického prezidenta bude podporovat Donalda Trumpa. Před obžalováním bývalého šéfa Bílého domu napsal Orbán jasný vzkaz: „Bojujte dál, pane prezidente! Jsme s Vámi“.

Předseda maďarské vlády je toho názoru, že pokud by byl prezidentem USA stále Trump, válka na Ukrajině by vůbec nevypukla. Tuto rétoriku koneckonců razí sám Trump.

Na adresu Pressmana Orbán v únoru uvedl, že Spojené státy poslaly do Budapešti lisovacího člověka (příjmení velvyslance odvodil od maďarského slova „préselni“, tedy lisovat - pozn. red.), aby vlisoval Maďary do války. „Doufám, že příště nepošlou Pucciniho (od slova puč),“ konstatoval Orbán.

Spojené státy jsou lídrem Severoatlantické aliance a nejdůležitějším spojencem Ukrajiny, která se od 24. února loňského roku brání ruské invazi i s vydatnou a klíčovou podporu zemí NATO. Maďarský premiér Viktor Obrán ale trvá na neutralitě své země a vymezuje se proti navyšování dodávek zbraní Ukrajině s tím, že takové kroky jen eskalují konflikt a hrozí navíc zatažením Západu do války.

Maďarsko má navíc s Ruskem v porovnání s ostatními členy Evropské unie nadstandardní vztahy a snaží se udržovat diplomatické styky s Moskvou i během probíhající války.

Maďarský ministr v Moskvě

V úterý se v Moskvě sešel šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó s ruským vicepremiérem Alexandrem Novakem a ředitelem ruské státní energetické společnosti Rosatom Alexejem Lichačovem.

Rusko nicméně i přes veškeré snahy Budapešti minulý měsíc zařadilo Maďarsko na seznam nepřátelských zemí, respektive ho na seznamu výslovně zmínilo, jelikož dosud tam byla jen Evropská unie jako celek.

Související témata:

Výběr článků

Načítám