Článek
Podle průzkumu si 50 procent Britů myslí, že za deset let už nebude v současné podobě existovat unie Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska, která nyní tvoří Spojené království. V roce 2014 nevěřilo v dlouhou budoucnost unie čtyř zemí 43 procent lidí. Průzkum tehdy Ipsos MORI přitom prováděl tři měsíce před referendem o nezávislosti Skotska, kdy odtržení jedné části království bezprostředně hrozilo.
V to, že ani za deset let se na podobě unie Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska nic nezmění, věří podle aktuálního průzkumu 29 procent dotázaných obyvatel Spojeného království. Před pěti lety to bylo 45 procent.
Brexit je nejhorší rozhodnutí Británie od války, tvrdí bývalý šéf sněmovny
Separatistické tendence v Británii zesílily mimo jiné v souvislosti s výsledkem referenda z roku 2016, ve kterém se občané vyjádřili pro odchod země z EU. Na rozdíl od Anglie a Walesu tehdy ale většina obyvatel Skotska a Severního Irska hlasovala proti brexitu.
Téma voleb: referendum o nezávislosti
Před nadcházejícími parlamentními volbami, které se uskuteční 12. prosince, se otázka nového referenda o nezávislosti stala opět jedním z hlavních témat předvolebního boje ve Skotsku, kde vládne separatistická Skotská národní strana (SNP). Nezávislost prosazuje také velšská strana Plaid Cymru. Severoirská strana Sinn Féin dlouhodobě usiluje o spojení regionu s Irskou republikou.
Agentura Ipsos MORI průzkum provedla na vzorku tisíce lidí z různých částí Británie, a to na konci října, tedy krátce před tím, než měla Británie opustit Evropskou unii. Z 31. října byl ale brexit odložen na 31. ledna 2020.