Článek
Putin se v pátek setkal s vedením ruského ministerstva obrany, zástupci ruského vojensko-průmyslového komplexu a vývojáři raket a označil použití rakety Orešnik za úspěšné a za správnou odpověď „pro ty, kteří se snaží vydírat Rusko“.
Orešnik je podle šéfa Kremlu založen na nových, vyspělých technologiích, není modernizací sovětských raket a už se připravuje jeho sériová výroba. Velitel ruských raketových sil generál Sergej Karakajev na setkání zdůraznil, že „raketa je schopna zasáhnout cíle v celé Evropě a nemá ve světě obdoby“.
Podle ISW ale představitelé Pentagonu potvrdili, že raketa Orešnik není zásadně novou zbraní. Jde o raketu středního doletu na bázi mezikontinentální rakety RS-26 Ruběž (česky hranice).
Tuhle střelu nic nezastaví, vychvaloval Putin Orešnik. A oznámil sériovou výrobu
Ukrajinská vojenská rozvědka naznačuje, že Orešnik je kódové označení pro projekt rakety Kedr (česky borovice sibiřská), který byl vyvinut na základě mezikontinentální balistické rakety RS-24.
„Rusko se snaží těžit z humbuku kolem úderu z 21. listopadu a pravděpodobně doufá, že zvýšené obavy z odpálení rakety Orešnik přimějí Západ, aby omezil svou podporu Ukrajině,“ poznamenal šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov.
Nesoulad mezi dosahem střely a vzdáleností cíle
Odborníci jsou také v rozpacích z některých údajů o balistické raketě středního doletu, které ruská strana uvádí. Héloïse Fayetová z francouzského institutu mezinárodních vztahů (IFRI) upozornila podle stanice France 24 na „zarážející nesoulad mezi dosahem střely a vzdáleností od cíle“.
Rusko na Ukrajině použilo novou hypersonickou raketu, řekl Putin. A pohrozil i dalším zemím
Raketu s dosahem asi 5500 kilometrů podle ní odpálili Rusové na ukrajinské město Dnipro z Astrachaňské oblasti, která leží na pobřeží Kaspického moře. Jako místo startu se zmiňuje vojenská střelnice u kosmodromu Kapustin Jar, která je od Dnipra vzdálena asi 800 kilometrů. Vzhledem k relativně blízké poloze balistická raketa nejspíš vůbec neopustila atmosféru. Let trval až do dopadu 15 minut. Putin přitom zmiňuje, že raketa Orešnik dosahuje rychlosti mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, tedy přibližně třem kilometrům za sekundu.
Podle experta německého listu Bild Juliana Röpkeho střela, která zasáhla Dnipro, neměla žádné výbušniny.
„Více sledovacích kamer zachytilo takzvanou submunici, to znamená RS-26 Ruběž, při návratu do nižší atmosféry. Tyto snímky ukazují šest raket padajících z oblohy skrz mraky,“ uvedl Röpke, expert na analýzu tzv. otevřených dat. Podle něj ale tyto rakety škodily pouze kinetickou energií z pádu z výšky.
„Šlo o substituci se stejnou hmotností a rozměry, jako by šlo o jadernou nálož, kterou měla náhrada simulovat. To dokazuje, že šlo spíše o propagandistickou a politickou než vojenskou akci,“ doplnil.