Článek
"Využijeme veškeré své zákonné a právní možnosti, pokud se případně ukáže, že nález je součástí španělského dědictví," prohlásila ministryně kultury Carmen Calvová. Podle ní je podezřelé, že OMS nesdělila ani místo nálezu a nezmínila se ani o původu lodi. Pokud by se potvrdilo, že jde o "krádež kulturního dědictví", chce španělská strana firmu zažalovat.
Podle mezinárodního práva má každý stát právo stanovit šíři svých pobřežních vod až po hranici dvanácti námořních mil (asi 22,2 kilometru).
Podmořští badatelé v pátek oznámili, že nalezli vrak lodi Black Swan (Černá labuť), který by mohl vydat ze dna moře historicky největší poklad. Plavidlo prý převáželo 17 tun stříbrných a zlatých mincí v odhadované hodnotě 500 miliónů dolarů (přes deset miliard korun). [celá zpráva]
OMS, která má sídlo v Tampě na Floridě, ale ujistila, že vrak neleží ve španělských výsostných vodách.
Americká firma hovoří o vraku u britských břehů
Při požádání o výhradní práva na vyzvednutí obsahu z potopené lodi právník OMS federálnímu soudci v USA řekl, že firma velmi pravděpodobně objevila zbytky obchodního plavidla ze 17. století, jež se potopilo s velmi cenným nákladem asi 65 kilometrů od jihozápadního pobřeží Británie.
Soudce udělil povolení OMS minulou středu, o dva dni později firma ohlásila, že se jí podařil mimořádný nález. Nato sdělila, že už do USA letecky přepravila první stovky umělohmotných kontejnerů s mincemi ze dna oceánu. Za každou minci by mohli sběratelé zaplatit až tisíc dolarů.
Zatím největší nalezený a vyzvednutý podmořský poklad pochází zřejmě ze španělské galéry Nuestra Seňora de Atocha, která se potopila v hurikánu u souostroví Florida Keys v roce 1622. V roce 1985 ji objevil badatel Mel Fisher a vynesl z ní mince a jiné předměty v údajné hodnotě 400 miliónů dolarů.