Článek
„Španělská vláda oznamuje, že oficiálně uznává Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely,“ řekl v pondělí Sánchez. Učinil tak poté, co dal před osmi dny lhůtu autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi k oznámení nových prezidentských voleb. Ultimátum dalo Madurovi také několik dalších evropských zemí, například Francie, Švédsko nebo Velká Británie.
Guaidó musí podle španělského premiéra „co nejdříve uspořádat svobodné volby, protože o své budoucnosti musí rozhodnout venezuelský lid".
Češi se mohou přidat
Vzhledem k tomu, že Maduro odmítl vypsat nové prezidentské volby s tím, že „se nezachová zbaběle tváří v tvář tlaku těch, kteří požadují jeho odchod”, k uznání Guaidóa přistoupily jak Francie, Švédsko, tak Velká Británie či Rakousko.
Ministr zahraničí Petříček (ČSSD) dopoledne oznámil, že vládě na jejím pondělním zasedání předloží návrh na a uznání Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely.
Dnes předkládám vládě návrh na uznání Juana #Guaidó za prozatímního prezidenta Venezuely, který by měl dovést zemi ke svobodným a demokratickým volbám. Svůj postoj ČR koordinuje s dalšími zeměmi #EU.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) 4. února 2019
Petříček již dříve uvedl, že podporuje snahy venezuelské opozice o demokratizaci země a dodal, že česká diplomacie bude své kroky koordinovat s Evropskou unií.
Rakousko: Maduro nesplnil sliby
„Madurův režim nesplnil lhůtu k oznámení svobodných a spravedlivých voleb. Proto v souladu s venezuelskou ústavou považujeme od tohoto okamžiku za legitimního prezidenta Juana Guaidóa,” napsal na Twitteru rakouský kancléř Sebastian Kurz.
El régimen de #Maduro se ha negado hasta la fecha a aceptar unas elecciones presidenciales libres y justas. Por este motivo, consideramos desde este momento al Presidente @jguaido como Presidente interino legítimo de conformidad con la Constitución venezolana.
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) 4. února 2019
Podobně se vyjádřil také britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. „Nicolás Maduro neoznámil prezidentské volby do osmi dnů, ve lhůtě, kterou jsme mu dali. Takže spolu s evropskými spojenci uznáváme Guaidóa dočasným prezidentem, dokud nebudou uspořádány regulérní volby,” napsal Hunt na Twitteru.
Rusko postup zemí Evropské unie odsoudilo. Podle Kremlu jde o snahu legitimizovat uzurpaci moci, navíc je to vměšování do záležitostí jiné země.
Šéf venezuelského parlamentu a předák opozice Juan Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstracích. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát prezidenta Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb.
Jako první Guaidóa podpořily USA a po nich dvě desítky dalších zemí, většinou amerických. Naopak Rusko, Čína nebo Turecko stojí za Madurem.
Maduro vyhrožuje
Autoritářský prezident Nicolás Maduro varuje, že současná politická krize v zemi může vyústit v občanskou válku. Výzvu k vypsání předčasných voleb Evropské unie odmítl a varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se nevměšoval do vnitřních záležitostí Venezuely.
Šéf Bílého domu přitom v rozhovoru pro stanici CBS připustil, že nevylučuje vojenskou intervenci. V takovém případě by ale podle Madura Američané dopadli jako ve Vietnamu.
Jihoamerická země, která má největší zásoby ropy na světě, je vyhladovělá. Nemá prostředky na to, aby mohla těžbu zajišťovat.