Článek
Socialistům, kteří se nedokázali vypořádat s nezaměstnaností a dalšími ekonomickými problémy v zemi, přisuzují téměř konečné výsledky jen 110 poslaneckých křesel, zatímco dosud jich měli 169. Lidová strana, která si polepšila o více než třicet křesel a získala 44,6 procenta odevzdaných hlasů, se již označila za jasného vítěze, zatímco socialisté s 28,7 procenta hlasů přiznali svou drtivou porážku. Volební účast byla 72 procent, o trochu menší než v minulých volbách.
Šestapadesátiletý Rajoy v prvním prohlášení slíbil, že bude bojovat proti krizi, ale připustil, že nelze očekávat žádné zázraky v tak těžké ekonomické situaci, jakou Španělsko prožívá.
Země jde do boje
"Pro nikoho není tajemstvím, že budeme vládnout za nejchoulostivějších okolností, jimž Španělsko čelilo za 30 let," prohlásil v povolebním projevu Rajoy podle agentury AP.“ Pro mě nebude jiných nepřátel než nezaměstnanost, deficit, nadměrný dluh, hospodářská stagnace a všechno, co v naší zemi vytváří tuto kritickou situaci," dodal dosavadní vůdce pravicové opozice.
Doplnil, že zdraví španělského finančního sektoru nezachrání žádný zázrak. Země se podle něj musí sjednotit a vybojovat si zpátky úctu v Evropě: "46 miliónů Španělů jde vést boj proti krizi."
Šestapadesátiletý Rajoy však neupřesnil, jak chce bojovat s téměř 22procentní nezaměstnaností, která je nejvyšší v EU. Slíbil ale daňové úlevy malým a středním podnikům, které tvoří více než 90 procent všech firem ve Španělsku.