Článek
Před pařížským soudem v pondělí stanulo sedm mužů a jedna žena, kteří měli buď Anzorovovi pomoci s plánováním činu, nebo o jeho oběti šířit lživé informace, jež k útoku vedly. Soud potrvá do 20. prosince, uvádí deník The Guardian.
Jako o klíčovém obviněném pak média převážně mluví o dvaapadesátiletém Maročanovi Brahimu Chninovi. Jeho tehdy třináctiletá dcera byla totiž Patyho žačkou a svému otci řekla, že učitel vyzval muslimské žáky, aby opustili třídu, a pak ostatním dětem ukázal karikatury proroka Mohameda. Žačka tehdy ovšem lhala a vyšetřovatelům později přiznala, že daného dne ve škole vůbec nebyla. Soud pro mladistvé jí loni za křivé obvinění udělil osmnáctiměsíční podmíněný trest.
Chnina a další obviněný Abdelhakim Sefrioui však začali její lži šířit na internetu a podle obžaloby tím proti učiteli spustili nenávistnou kampaň. Z učitele tak prakticky udělali terč. Za to jsou souzeni z účasti na teroristickém trestném činu, za což jim hrozí až třicet let za mřížemi.
Jejich děti spáchaly sebevraždu. Skupina francouzských rodičů proto žaluje TikTok
Mezi obviněnými jsou také dvaadvacetiletý Naim Boudaoud a o rok starší Rus Azim Epsirchanov. Ti měli pachatele den před útokem doprovodit do obchodu s noži v Rouenu. Obžaloba proto uvádí, že o jeho úmyslu věděli, a nyní čelí obvinění ze spoluúčasti na teroristickém trestném činu.
Krom Chninovy dcery bylo loni odsouzeno dalších pět náctiletých, kterým bylo v době vraždy 14 nebo 15 let. Ti měli Anzorovovi pomoci s identifikací oběti a za to byli shledáni vinnými z trestného spiknutí s úmyslem způsobit násilí. U soudu se hájili, že netušili, že ukázání pachateli, kdo je Paty, povede k učitelově vraždě. Čtyři z pěti odsouzených dostali podmíněné tresty.
Škola ponese učitelovo jméno
Paty je nyní ve Francii vnímán jako hrdina svobody slova a škola na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honnorine, kde učil a u níž byl zabit, ponese jeho jméno. Karikatury ukazoval na hodině etiky o francouzských zákonech o svobodě projevu. Žákům přitom předem řekl, že se na ně dívat nemusí, pokud nechtějí.
Zmíněná satirická ztvárnění proroka Mohameda vydal magazín Charlie Hebdo v roce 2012. O tři roky později vpadli ozbrojení radikálové do redakce magazínu a zabili tam dvanáct lidí. V koordinaci s tímto teroristickým útokem proběhl ještě další v košer supermarketu, kde byl zabit policista a čtyři rukojmí.
Karikatury Mohameda Charlie Hebdo opět vydal jen pár týdnů před vraždou Patyho.