Článek
O zmírnění vazby na domácí vězení žádali sami vyšetřovatelé, prý kvůli špatnému zdraví podezřelého, který jako jediný z obviněných přistoupil na dohodu s vyšetřovateli a vypovídal.
Podle médií byl však Pavljučenkov nejspíše odměněn za "správná" doznání. Údajně od svých společníků slyšel, že si vraždu objednal emisar čečenských rebelů Achmed Zakajev a uprchlý oligarcha Boris Berezovskij, žijící v londýnském exilu. Berezovskij, považovaný za Putinova nepřítele, se těmto nařčením vysmál.
První vyšetřování zkrachovalo
Nynější vyšetřování případu Politikovská je již druhé. První zkrachovalo poté, co moskevský soud v únoru 2009 osvobodil všechny obviněné pro nedostatek důkazů. Nynější a předchozí verze vyšetřovatelů se liší jen v detailech.
Podle vyšetřovatelů zakázku na likvidaci novinářky dostal v létě 2006 čečenský obchodník Lom-Ali Gajtukajev, který pak do skupiny pachatelů zapojil plukovníka Pavljučenkova, tehdy náčelníka moskevské "sledovačky". Do vraždy byli zapleteni i sourozenci Machmudovovi a někdejší policista Sergej Chadžikurbanov. Pavljučenkov prý předal informace ze sledování reportérky Rustamu Machmudovovi, který pak vraždu prý spáchal.
Rustam Machmudov byl po letech skrývání koncem loňského května zatčen v Čečensku, koncem srpna pak byl zadržen i Pavljučenkov a následující měsíc byl Gajtukajev, již dříve odsouzený za zosnování vraždy jednoho podnikatele na Ukrajině, převezen do moskevské věznice.
Obhajoba dalších spoluobviněných se nyní pozastavuje nad propuštěním Pavljučenkova, kterému v případě odsouzení hrozí až doživotí. Prý jej obžaloba "uplácí" za lživé výpovědi.
Vyšetřování případu dosud není uzavřeno, naposledy bylo prodlouženo až do září.