Článek
„Linie Západu spočívající v neustálém stupňování konfliktu s Ruskem s sebou nese hrozbu přímého vojenského střetu jaderných velmocí, který by vedl ke katastrofálním následkům,“ prohlásil podle agentury Reuters Šojgu.
Spojené státy a NATO podle něj očekávají, že se jim podaří „podkopat bezpečnost Ruska a zbavit nás vůle k odporu“. Západ obvinil také z toho, že když „vyprovokoval“ krizi v Evropě, tak usiluje o potenciální rozšíření konfliktu i do asijsko-pacifické oblasti. Jako „příkladný“ naopak ocenil model rusko-čínských vztahů.
Šojgu však ke „krizi v Evropě“ zapomněl připomenout, že Ruská federace loni v únoru zahájila plnohodnotnou a nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu, od roku 2008 okupuje gruzínskou Abcházii a Jižní Osetii a také moldavské Podněstří, kterého se zmocnila v roce 1990.
Válka na Ukrajině
Moskva podle zpráv médií původně počítala s tím, že se jí Ukrajinu podaří obsadit během několika dnů. Ukrajincům se ale podařilo v prvních dnech bojů ubránit Kyjev a teď už válka především na východě země pokračuje déle než 20 měsíců.
Británie, která stejně jako další západní země Ukrajinu podporuje vojensky i finančně, minulý týden zveřejnila odhad, podle něhož v bojích na Ukrajině zemřelo nebo utrpělo těžké zranění až 190 tisíc ruských vojáků. Vysoké ztráty má i Ukrajina.
Z dostupných zdrojů ovšem nelze ztráty obou válčících stran ověřit.