Článek
Moskva tak podle Šojgua reaguje na Spojené státy, které se prý snaží obnovit svou přítomnost ve Střední Asii „pod záminkou pomoci s bojem proti terorismu“ a údajně již oslovily státy Střední Asie s žádostí o rozmístění vlastní vojenské infrastruktury. To Rusko „vnímá jako přímé ohrožení stability na území SCO“, prohlásil Šojgu podle agentury RBK.
Šanghajská organizace pro spolupráci sdružuje Čínu, Rusko, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán a Uzbekistán. Není vojenskou aliancí. Pozorovatelský status mají některé další státy, například Afghánistán, Bělorusko či Írán.
Ruský ministr obrany se v Dillí týž den „neplánovaně“ sešel s čínským protějškem Li Šang-fuem. Informovala o tom bez bližších podrobností ruská agentura RIA Novosti. Oba politici se viděli naposledy před deseti dny v Moskvě. Li tehdy řekl, že jeho cesta má světu demonstrovat záměr Pekingu posílit strategickou spolupráci s Moskvou.
Šojgu na jednání SCO také prohlásil, že Západ nasadil (po zahájení ozbrojené agrese na Ukrajině - pozn. red.) proti Rusku vojenský potenciál všech zemí NATO. „Okamžitě byly proti Rusku oznámeny rozsáhlé sankce, zorganizovaly se dodávky zbraní na Ukrajinu, poskytují se (Ukrajině) zpravodajské poznatky, do zóny bojů zamířili vojenští poradci a žoldnéři.“ Podle ruského ministra to svědčí o včasné přípravě Západu ke konfrontaci s Ruskem.