Hlavní obsah

Vlivný ruský bankéř se bojí rostoucí inflace. Napsal dědovi Mrázovi

Kuriózní komentář stylizovaný jako dopis dědovi Mrázovi s přáními do nového roku zveřejnil v novinách zástupce šéfa ruské státní banky VTB Dmitrij Pjanov, jenž je současně poradcem vedení centrální banky Ruské federace. Mimo jiné vyjádřil touhu po tom, aby se stabilizoval rubl a snížila inflace.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Jako děti na celém světě píší Santa Clausovi, Ježíškovi, Weihnachtsmannovi, tatíčkovi Noëlovi, obrátil se Pjanov na jejich ruskou obdobu – dědu Mráze a jeho společnici Sněguročku.

„Snažili jsme se chovat slušně, aktivně jsme půjčovali ruské ekonomice, podporovali podniky a lidi. Proto se na vás v předvečer nového roku chceme obrátit s několika přáními,“ napsal Pjanov v „dopise“ zveřejněném v deníku RBC.

Připomněl, že v letošním roce mělo Rusko hodně rozpočtových výdajů, mnohem více, než se očekávalo. „A jak se často stává, pokud sníte příliš mnoho sladkostí, můžete onemocnět. Totéž platí pro ekonomiku: prudké zvýšení výdajů může vést k inflaci,“ napsal dále bankéř.

Vyčerpali jsme téměř všechny své zdroje, oznámila Dumě šéfka ruské centrální banky

Evropa

Přáním Pjanova je, aby se inflace v roce 2025 snížila na 4 až 4,5 procenta z nynějších téměř devíti procent. „Počítali jsme s mírným zdražením někde kolem 4–4,5 procenta, ale jde to výše, k 8,5 až 9 procentům. Cíl, který si Bank Rossiji (ruská centrální banka) dal na začátku roku, se ukázal jako velmi optimistický,“ uvedl Pjanov.

„Co když se ukáže, že i v roce 2025 se taková inflace (4–4,5 procenta) nenaplní a za touhu po ní bude nutné zaplatit velkou cenu v podobě recese? Co když by rychlé snížení inflace vyžadovalo ochlazení ekonomiky natolik, že by dospělí zůstali bez práce?“ obává se bankéř a dodal: „Chci, aby ceny nerostly tak rychle.“

Rubl padá

Ekonomika

Bild: Adresátem je Putin

Pjanovova komentáře si všiml německý deník Bild, podle nějž dopis ukazuje, že ruští bankéři jsou nervózní. Ruská ekonomika, píše deník, je pod značným tlakem, firmy a domácnosti trpí rostoucí inflací a oslabujícím rublem.

Hodnota ruské měny prudce klesla – v únoru 2022, kdy ruská armáda vtrhla na Ukrajinu, se dolar prodával za 75 rublů a od té doby oslabil až na 115 rublů za dolar, pokračuje Bild.

„Nejde o otevřenou kritiku měnové politiky Kremlu. Adresátem ale samozřejmě není děda Mráz, nýbrž prezident Putin,“ konstatuje deník s tím, že šéf Kremlu plánuje vydávat na „obranu země“ 40 procent státního rozpočtu.

V Rusku je po kolapsu rublu panika, že nebude ovoce a zelenina

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám