Hlavní obsah

Smutný den pro demokracii, kritizovala Meloniová verdikt nad Le Penovou

3:56
3:56

Poslechněte si tento článek

Italští čelní politici kritizovali pondělní rozsudek nad čelní představitelkou francouzského krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou. Podle premiérky Giorgie Meloniové jde o „smutný den pro demokracii“.

Foto: Olivier Hoslet, ČTK/AP

Italská premiérka Giorgia Meloniová

Článek

„Neznám povahu obvinění proti Marine Le Penové, ani důvody tak tvrdého rozhodnutí. Myslím si však, že nikdo, komu záleží na demokracii, nemůže oslavovat rozsudek, který postihne vůdkyni velké strany a připraví miliony občanů o politickou reprezentaci,“ řekla deníku Il Messasggero Meloniová, šéfka pravicové strany Bratři Itálie (FdI).

Francouzský prokurátor v reakci na kritiku verdiktu upozornil, že rozhodnutí soudu o Le Penové není politické, ale soudní a shodli se na něm tři nezávislí soudci.

Italský ministr zahraničí Antonio Tajani poukázal na presumpci neviny. „Všichni jsou nevinní až do konečného odsouzení. Dokonce i paní Le Penová je pro mně nevinná,“ citovala jeho slova tisková agentura ANSA.

„Určité pochybnosti“ má Tajani i o elektronickém náramku, který by Le Penová měla podle rozsudku nosit. „Není to nebezpečný člověk, u nějž hrozí útěk. Zdá se mi to divné. V každém případě je to ale rozsudek francouzské justice a Evropa s tím nemá nic společného,“ dodal Tajani v odpovědi na otázku ohledně kritiků, kteří považují verdikt za „útok Evropy“.

Le Penová odchází od souduVideo: Reuters

Ostře zareagoval italský vicepremiér, ministr dopravy a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini. „Ti, kdo se obávají úsudku voličů, jsou často uklidněni rozsudkem soudů,“ uvedl Salvini, jehož Liga je součástí pravicového uskupení Patrioti pro Evropu, stejně jako RN Le Penové.

„V Paříži odsoudili Marine Le Penovou a rádi by ji vyloučili z politického života. Je to špatný film, který vidíme i v jiných zemích, jako je Rumunsko,“ řekl Salvini v narážce na nedávné rozhodnutí rumunských úřadů nepřipustit kandidaturu představitele krajní pravice Călina Georgeska v květnových prezidentských volbách.

Salvini označil rozsudek nad Le Penovou za „vyhlášení války ze strany Bruselu v době, kdy válečnické choutky (předsedkyně Evropské komise Ursuly) von der Leyenové a (francouzského prezidenta Emmanuela) Macrona nahánějí strach“. „Nenecháme se zastrašit, nezastavíme se. Plnou parou vpřed, má přítelkyně!,“ dodal Salvini.

Pařížský generální prokurátor Rémy Heitz jakoukoli kritiku verdiktu důrazně odmítl. „Spravedlnost není politická a toto rozhodnutí není politické, ale soudní, vynesené třemi nezávislými soudci. Verdikt byl vynesen v souladu se zákonem za použití textů odhlasovaných Národním shromážděním,“ upozornil řekl Heitz podle listu Le Parisien.

Soudkyně dostala policejní ochranku

Současně varoval před výhrůžkami a útoky, kterým soudci nyní čelí. Takové činy by mohly být předmětem soudního stíhání, zdůraznil Rémy. List Le Figaro v úterý s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že předsedkyně soudu Bénédicte de Perthuisová byla umístěna pod policejní ochranu.

Pařížský soud v pondělí shledal Le Penovou vinnou ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu. Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou let podmíněně.

Le Penová, která chtěla kandidovat v prezidentských volbách v roce 2027, vinu odmítá a oznámila, že se proti verdiktu odvolá.

Výběr článků

Načítám