Článek
Druhý den své státní návštěvy Německa položil šéf Elysejského paláce s Brigitte věnec k památníku holokaustu v Berlíně, prošli se po poli stél (pole betonových bloků) a prohlédli si muzeum pod památníkem. Po jejich boku byli spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a jeho manželka Elke Büdenbenderová, připomněl list Bild.
Na místě se však odehrál také krátký, znepokojivý okamžik: po prohlídce muzea se Brigitte Macronová a Elke Büdenbenderová nechaly vyfotografovat, jak se smějí v poli stél. Toto gesto vyvolalo zmatek i v zahraničí: „První dáma Francie se směje vtipu s manželkou německého prezidenta u památníku holokaustu v Berlíně,“ napsal britský Daily Mail.
„Když manželé procházeli mezi betonovými bloky, které tvoří památník, bylo vidět, jak se Brigitte a Elke při cestě na obřad drží za ruce a smějí se,“ podotkl list. Co obě první dámy v této situaci rozesmálo? To podle listu není jasné.
Kdosi poničil památník holokaustu v Paříži
Pocta Klarsfeldovým
Macronovi ve svém zápisu do návštěvní knihy chválili „univerzální humanismus“ jako základ „nezničitelného přátelství“, které spojuje Francii a Německo. Prezidentský pár poznamenal: „Dojemná návštěva“ a poděkoval personálu za „udržování paměti minulosti“.
Hlavy států a jejich manželky doprovázel francouzsko-německý pár Beate a Serge Klarsfeldovi. Právnička a novinář zasvětili svůj život pronásledování ukrývajících se nacistů a památce obětí šoa. Nechyběl i jejich syn Arno Klarsfeld, právník a politik.
Serge Klarsfeld návštěvu památníku oběma prezidenty uvítal. „Stala se velmi důležitou, zvláště v této hrozné chvíli pro židovskou komunitu, která je charakterizována událostmi v Izraeli,“ řekl. „Jsme také zavázáni Evropě, aby se taková válka už nikdy neopakovala a aby takové památníky byly vybudovány,“ dodala Beate Klarsfeldová. A vyjádřila politování: „Mladí lidé už neznají historii.“
„Vzhledem k nedávným událostem na prázdninovém ostrově Sylt, kde hosté večírku skandovali nacistická hesla, mají slova Klarsfeldové o to větší váhu,“ míní Bild.
Macron vyznamenal manžele Klarsfeldovy na francouzském velvyslanectví: Beate Klarsfeldová byla jmenována důstojnicí Čestné legie, Serge Klarsfeld obdržel Velkokříž Čestné legie.
Německo Němcům, cizinci pryč! Zlatá mládež si na videu z ostrova Sylt zahrává s ohněm
Cesta do Popelčina zámku
„Sergi Klarsfeld je hledač ztracených židovských duší v šoa. Svým desítky let trvajícím angažmá se Klarsfeldovi postarali o to, že osoby odpovědné za pronásledování Židů byly odsouzeny a že oběti dostaly tvář a trvalou památku,“ zdůraznila hlava francouzského státu.
Manžele pochválil: „Umožnili jste, aby se naše Evropa podívala své historii do tváře.“
Po návštěvě památníku se francouzský prezident vydal na cestu do Saska. Na zámku Moritzburg u Drážďan, kde se natáčela kultovní pohádka Tři oříšky pro Popelku, ho v pondělí odpoledne přivítal ministerský předseda Michael Kretschmer (CDU). Spolu s ním cestovali také prezident Steinmeier s chotí.